Akcja regeneracja – czy wiesz czego potrzebuje Twoja skóra po lecie?

Duża dawka promieniowania słonecznego, podwyższona temperatura, klimatyzacja. To wszystko wpływa na naszą skórę. Często po wakacjach jest ona odwodniona, sucha, szorstka. Pojawiają się problemy z przebarwieniami. Początek jesieni, to idealny czas żeby zniwelować te negatywne skutki widoczne na skórze, a także przygotować ją na nadchodzące chłodniejsze miesiące.

 

JESIENNA REGENERACJA

Regeneracja to proces naprawy uszkodzonych tkanek lub komórek. Nasz organizm z reguły sam radzi sobie z drobnymi ‘’naprawami’’. Czasami w ogóle nie zauważamy, że coś złego się działo. Jednak wraz z wiekiem nasze naturalne zdolności do regeneracji osłabiają się. Jest to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry. Podobnie jak przy przeziębieniu, można przyśpieszyć proces zdrowienia odpowiednio się odżywając, biorąc leki i wysypiając się. Tak i tutaj możemy wspomóc procesy regeneracyjne w naszej skórze. Jest to szczególnie potrzebne, gdy jest ona osłabiona np. po lecie lub zimie.

 

NAWILŻANIE

Jeden z najważniejszych punktów pielęgnacji skóry po lecie. Nie ma znaczenia jaki typ skóry posiadasz. Nawilżenie potrzebne jest każdemu! Oprócz odpowiedniej pielęgnacji zadbaj o to, żeby dostarczać wodę również od wewnątrz – pij ją regularnie. Tylko dobrze nawilżona skóra funkcjonuje i regeneruje się prawidłowo.

 

ODBUDOWA BARIERY HYDROLIPIDOWEJ SKÓRY

Czym jest ów płaszcz hydrolipidowy? To zewnętrzna warstwa ochronna naszej skóry zbudowana m.in. z wody i lipidów. Spełnia funkcje ochronne. Zatrzymuje substancje potencjalnie drażniące skórę, a także zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wody. Używając agresywnych produktów myjących, zbyt silnych peelingów, czy narażając skórę na różne nieprzychylne jej czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz, klimatyzacja, promieniowanie, chlorowana woda, tarcie itp.) płaszcz hydrolipidowy ulega uszkodzeniu. ‘’Dziurawa’’ warstwa ochronna przepuszcza do skóry alergeny i różne substancje drażniące ją, co skutkuje stanem zapalnym i zaczerwienieniem. Dochodzi również do przesuszenia.

Skóra potrzebuje ochrony! Regeneracja skóry zakłada odbudowę jej bariery uszkodzonej po letnim szaleństwie.

Składniki aktywne zaliczane do tych wzmacniających nasz płaszcz hydrolipidowy:

  • Aminokwsy, mocznik, pochodne glukozy (wchodzą w skład naturalnego czynnika nawilżającego).
  • Składniki uzupełniające cześć lipidową: ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, skwalan.
  • Składniki wiążące wodę w naskórku: kwas hialuronowy, gliceryna, czy glikole.
  • Witaminy regulujące procesy zachodzące w skórze: A, E

 

REGENERACJA NA JUŻ!

  • Świetnym sposobem na rozpoczęcie lub przyśpieszenie regeneracji jest działanie przeciwzapalne. Wszelkie składniki o charakterze łagodzącym będą naszym sprzymierzeńcem np. alantoina, pantenol, aloes. Linia SensiSkin Garden jest w tym temacie specjalistą.

 

ZŁUSZCZAJ SKÓRĘ

Jedną z metod pobudzenia skóry do procesów regeneracyjnych jest regularne peelingowanie jej. Naskórek składa się z wielu warstw komórek. Te z zewnętrznej warstwy obumierają i złuszczają się robiąc miejsce kolejnym, które poniżej cały czas się tworzą. Pod wpływem promieniowania słonecznego naskórek pogrubia się. Wygląda przez to szaro i matowo. Podczas peelingu usuwasz zewnętrzną, martwą warstwę, co jest sygnałem dla skóry, że trzeba tworzyć nowe komórki. Pobudzany jest naturalny proces regeneracji. Skóra po peelingu jest odświeżona, gładsza, jej koloryt jest ujednolicony.

Peeling wykonuj regularnie 1-2 razy w tygodniu. Do twarzy wybierz delikatny peeling enzymatyczny 150 Enzymatic Face Powder lub drobnoziarnisty 101 Rice Exfoliator, czy 106 Precious Exfoliator. Do ciała natomiast sprawdzą się peelingi z drobinkami soli, cukru lub zmielonych pestek. Dodatek naturalnych maseł lub olejów sprawi, że skóra po peelingu będzie miękka i nawilżona. Jeżeli znalazłaś jeszcze swojego ulubionego peelingu do ciała to koniecznie sprawdź:  115 Pistachio Scrub i 113 Exotic Scrub.

Więcej o typach peelingów przeczytasz tutaj.

 

GŁĘBOKIE ODŻYWIENIE

Złuszczona skóra o wiele lepiej przyswaja składniki aktywne. Warto po peelingu nałożyć maskę bogatą w składniki regeneracyjne, dzięki temu będą miały szansę zadziałać lepiej. Wykorzystaj do tego celu jedną z odżywczych masek, jednocześnie wzmacniających barierę hydrolipidową skóry np.

 

CZYNNIKI WZROSTU – KRÓLOWIE REGENERACJI

Na samym końcu wspomnę o niewątpliwym czempionie działania regeneracyjnego. Są to czynniki wzrostu – peptydy naturalnie występujące w naszej skórze. Stymulują one wzrost, podziały oraz przekształcenia komórek. Medycyna od lat wykorzystuje je do pobudzania regeneracji tkanek, a kosmetologia skupia się na ich umiejętności do stymulowania odnowy podstawowych substancji skóry właściwej (m.in. kwasu hialuronowego oraz kolagenu). Więcej o czynnikach wzrostu przeczytacie tutaj.

 

Po lecie warto poświęcić skórze trochę uwagi i otoczyć ją odpowiednią opieką. Regularna, dobrze dobrana pielęgnacja pozwoli jej szybko wrócić do dobrej kondycji. Jeżeli nie pomożesz swojej skórze – regeneracja może potrwać bardzo długo!