Kosmetyki antipollution – nowy trend czy konieczność?

Jednym z co roku powracających o tej porze tematów, dotykającym szczególnie ludności dużych miast jest smog. Nie tylko stanowi on poważną niedogodność, ale też obniża jakość i długość naszego życia.

 

 

Smog to zanieczyszczenie powietrza powstałe poprzez niewłaściwe oddziaływanie człowieka, wzmocnione dodatkowo naturalnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mgła i brak wiatru. Największe zanieczyszczenie powietrza występuje w dużych miastach w okresie zimowym i jest spowodowany min. przez palenie w piecach, emisję spalin z samochodów.

Szkodliwe skutki zanieczyszczenia dla naszego zdrowia są dobrze udokumentowane i raczej wszyscy zdają sobie z nich sprawę. Jednak wpływ zanieczyszczeń na skórę nie jest już tak dobrze poznany.

„Narażenie skóry na zanieczyszczenia powietrza wiąże się ze starzeniem się skóry i stanami zapalnymi lub alergicznymi skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry, wyprysk, łuszczyca lub trądzik, a rak skóry jest jednym z najpoważniejszych skutków.”

University of Athens 2014 article in Frontiers in Environmental Science

W smogu znaleźć można m.in. pyły niskocząsteczkowe, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH). Sprawiają one, że skóra staje się szara, matowa, spada poziom jej nawilżenia i elastyczności, przyśpiesza proces starzenia się skóry, nasilają się też różne problemy skórne: trądzik czy nadwrażliwość skóry.

Zanieczyszczenie powietrza (podobnie jak promieniowanie UV) wpływa również na wytworzenie ogromnej ilości wolnych rodników w skórze. Prowadzi to do niszczącego działania na błony komórkowe, DNA i inne składowe elementy skóry np. kolagen. Uszkodzenie kodu DNA bierze czynny udział w procesach starzenia się skóry.

 

Kosmetyki anti-pollution – maska ochronna dla skóry

Jak chronić skórę przed smogiem? Odpowiedzią są kosmetyki antipollution, które obecnie stają się trendem.

Jakie działanie mają takie kosmetyki:

  • Uszczelnianie i odbudowa hydrolipidowej warstwy naskórka, która zapobiega penetracji szkodliwych cząsteczek do skóry.
  • Tworzenie bariery ochronnej, zabezpieczającej skórę przed szkodliwym działaniem smogu.
  • Walkę z zanieczyszczeniami za pomocą antyoksydantów.
  • Nawilżanie.
  • Dokładnie oczyszczanie skóry.

Purlés stworzyło DNA Protection Expert – linię anti-pollution, by radzić sobie ze skutkami działania zanieczyszczeń na skórę. Użyte w recepturach złożone kompleksy składników aktywnych zapewniają efektywne działanie ochronne, a także anti-aging. Naturalne komponenty preparatów dbają o równowagę funkcji skóry, a w zestawieniu z zaawansowanymi cząsteczkami gwarantują detoksykację oraz przywracają cerze zdrowy blask.

W linii znajdziemy 142 Perfector Concentrate – to bardzo specyficzny odżywczy natłuszczający koncentrat bazujący na antyoksydacyjnych olejach z dodatkiem m.in. ekstraktu z aceroli. Ze względu na swoją formułę rewelacyjnie nadaje się do wykonania krótkiego automasażu przed nałożeniem kremu! W linii znajduje się również szybko wchłaniające się serum 143 VitC Serum Perfector oraz 144 VitC Serum Perfector. Oba z wysokim stężeniem Triple VitC System zawierającym 3 różne formy witaminy C, zawierające również specjalny kompleks antyoksydacyjny oraz kwas hialuronowy. Dzięki takiej dawce witaminy C oraz innych antyoksydantów produkty niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników, a dodatkowo pięknie rozjaśniają i rozświetlają skórę. Krem pod oczy z tej linii 145 Eye Cream Perfector zwalcza nie tylko objawy działania zanieczyszczeń i wolnych rodników, również innego typu skutki życia w wielkim mieście – cienie i obrzęki pod oczami.

Jeżeli chodzi o pielęgnację anti-pollution, to bardzo ważne jest oczyszczanie. Dokładne oczyszczanie i regularne złuszczanie naskórka pomoże pozbyć się osiadających na skórze zanieczyszczeń. Nigdy nie powinniśmy dopuścić do tego, że resztki podkładu, kremu, zmieszane z zanieczyszczeniami i pyłami pozostają na naszej twarzy całą noc! Więcej o poprawnym oczyszczaniu skóry w poście: https://purles.pl/blog/pielegnacja-skory-krok-po-kroku-demakijaz-i-oczyszczanie/ .

Smog, z którym się zmagamy, ma wpływ nie tylko na nasze płuca, również na inne organy, w tym skórę. Na koniec jeszcze tylko wspomnę, że Polska znajduje się w Top 10 krajów o najgorszym wskaźniku zanieczyszczenia powietrza na świecie! (Ranking Air Quality Index (AQI)). Temat ochrony przed smogiem dotyczy nas i powinien interesować!

 

Autor: Magda Fuss