Kremy z kwasami, czy można używać w okresie letnim?

Czy można stosować kosmetyki z kwasami latem?

Kwasy w kosmetykach, jak również zabiegi peelingów chemicznych w gabinetach kosmetycznych są od wieku lat bardzo popularne. Nie ma się co dziwić, bo ich efektywność i zdolność do radzenia sobie z wieloma problemami skórnymi jest niesamowita! Z ich pomocą możemy walczyć z trądzikiem, przebarwieniami, hamować proces starzenia, czy też działać rewitalizująco na skórę.

Jednak ich moc działania wiąże się również z koniecznością odpowiedniego, odpowiedzialnego traktowania skóry po zabiegu lub w trakcie używania produktów z kwasami w domu. Skóra po kwasach widocznie lub mniej widocznie łuszczy się. Odsłonięte są nowe warstwy naskórka, skóra jest cieńsza i bardziej podatna na czynniki szkodzące jej. Wystawiając skórę w okresie złuszczania lub tuż po nim na działanie promieni słonecznych narażamy się na powstanie przebarwień.  Dlatego zabiegi i preparaty z kwasami popularne są najbardziej w okresie jesienno-zimowym, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, jest to tzw. ‘sezon na kwasy’ ☺

Czy kwasy są surowo zakazane w okresie letnim?

Nie! Istnieje wiele delikatnych kwasów, które nie działają złuszczająco, nie uwrażliwiają też skóry na słońce. Jeżeli podczas używania takich produktów będziecie pamiętać o filtrach przeciwsłonecznych, to nic złego Wam nie grozi.

W gabinetach kosmetycznych latem wykonać możecie przykładowo zabieg z kwasem ferulowym, migdałowym, czy laktobionowym. Jeżeli gabinet do którego chodzicie pracuje na marce Purles to całorocznie możecie wykonać złuszczanie tymi produktami: A-Peel, F-peel, L-Peel oraz M-Peel. Wystarczy zapytać, czy któryś z nich jest w ofercie ☺ Na peelingi, które głęboko penetrują skórę i powodują widoczne złuszczenie… lepiej jednak poczekać na jesień.

Jak bezpiecznie stosować kwasy latem?

  • Podstawą jest codzienne nakładanie na twarz kremu z filtrem SPF 50. Jeżeli przebywasz cały dzień na słońcu lub moczysz skórę, pamiętaj o tym, by powtarzać aplikację kremu ochronnego, co parę godzin (najlepiej co 2 😉 ). Do powtórnej aplikacji filtra w ciągu dnia nic nie sprawdza się lepiej, niż nasza mgiełka 114 Protective MIst SPF 50+!
  • Jeżeli używasz kremu z kwasami np. 119 Repairing Night Peel lub 120 Restoring Night Peel to nakładaj go wyłącznie na noc! Żeby nie było żadnych wątpliwości co do tego – w nazwach mają słowo ‘Night’ ☺
  • Z filtrem lub bez, najlepiej po prostu nie wystawiać się na bezpośrednie działanie słońca. Zaprzyjaźnij się z kapeluszem ochronnym i cieniem.

Witamina C na lato?

Witamina C to inaczej kwas askorbionowy. Składnik o silnym działaniu antyoksydacyjnym, rozjaśniającym, sprzyjający zwiększonej produkcji kolagenu. Czy dotyczą jej te same zasady, co innych kwasów? Dużo zależy od stężenia.

Produkty, gdzie witamina C stanowi jedynie dodatek mogą być bez problemu stosowane latem, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Produkty o wysokim stężeniu witaminy C np. nasze 143 VitC Serum Perfector ze względu na wysokie stężenie witaminy C (10% Triple Vit C System) rekomenduję stosować jedynie na noc.

Mocne peelingi chemiczne bazujące na witaminie C np. 48 Vit C Peel Mask (91% witaminy C!) dostępna jako zabieg w gabinetach kosmetycznych – jedynie w okresie jesienno-zimowym ☺

Retinol na lato?

Jeżeli chodzi o retinol to trochę dłuższa historia. Temu składnikowi należy się osobna notka na naszym blogu. Stosowanie go w kremach w tej czystej postaci wymaga dużej ostrożności! Nasz 140 Retinol Night Cream można stosować latem, ale jedynie z restrykcyjnie przestrzeganą ochroną przeciwsłoneczną, no noc. Z wszystkimi zastrzeżeniami wymienionymi w punkcie ”Jak bezpiecznie stosować kwasy latem?”.

Kremy z kwasami można stosować latem, należy jednak pamiętać wtedy o ochronie przeciwsłonecznej.

Także jeżeli lubisz opalać się na plaży, intensywnie pracować w ogródku, a kremu z filtrem używasz tylko raz na jakiś czas, bo akurat Ci się przypomniało… to zostaw sobie kremy z kwasami na jesień 😉