Odpowiednie nawilżenie jest konieczne, aby zachować jędrność i elastyczność skóry. W ciągu doby część wody odparowuje przez naskórek. Dlatego bardzo ważne jest regularne uzupełnianie jej zapasów od środka. Istnieją na szczęście substancje, które wiążąc wodę w skórze zapobiegają jej nadmiernej ucieczce. Jedną z nich jest właśnie kwas hialuronowy.
-
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy, to biopolimer o dosyć wysokiej masie cząsteczkowej. Należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG). W skórze występuje w formie soli sodowej, tj. jako hialuronianu sodu. W tej fizjologicznej postaci najczęściej występuje również w kosmetykach (INCI: Sodium Hialuronate).
-
Gdzie występuje kwas hialuronowy?
Jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej (przestrzeń wypełniona komórkami, w której znajdują się też włókna kolagenowe i elastynowe). Znajdziemy go też m.in. w chrząstkach, mazi stawowej, ciałku szklistym oka, filmie łzowym i ścianach naczyń krwionośnych.
-
Pozyskiwanie kwasu hialuronowego.
Dawniej był pozyskiwany z grzebieni kogucich. Z 5 kg grzebieni uzyskiwało się tylko 5-8 g kwasu hialuronowego! Dlatego cena tego surowca była bardzo wysoka. Obecnie pozyskuje się go metodami biotechnologicznymi wykorzystując hodowle bakteryjne.
-
Właściwości kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy tworzy nieokluzyjną błonę na skórze. Taki film ma funkcje ochronne, ogranicza odparowywanie wody, ale również:
- nawilża,
- pięknie wygładza powierzchnię skóry,
- redukuje drobne zmarszczki,
- poprawia napięcie i elastyczność,
- zmniejsza tendencję do podrażnień.
-
Kto powinien go stosować?
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze, sprawia, że jest ona jędrna, gładka i sprężysta. Niestety z wiekiem jego ilość maleje, przez co stopniowo traci zdolność wiązania wody. W efekcie pojawiają się zmarszczki, a cera staje się sucha i potrzebuje więcej czasu na regenerację.
Kosmetyki z kwasem hialuronowym stanowią doskonały składnik pielęgnacji
- Skóry suchej i odwodnionej
- Skóry narażonej na niekorzystne czynniki zewnętrzne (promieniowanie, zmiany temperatur, wiatr, zanieczyszczenia, klimatyzacja itp.)
- Jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, w każdym wieku
- Okolic oczu
-
Co to znaczy, że jest silnie higroskopijny?
Kwas hialuronowy znakomicie wiąże wodę. Jego jedna cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek wody (1 gram zatrzymuje ok. 6 litrów)! Dzięki temu wyraźnie poprawia się jędrność i elastyczność skóry.
-
Medycyna estetyczna.
Poza szerokim zastosowaniem jako składnik kosmetyków jest również wykorzystywany do iniekcji w medycynie estetycznej. Stosuje się formę nieusieciowaną (koktajle do mezoterapii) lub usieciowaną (wypełniacz ubytków, bruzd, modelowanie ust itp.).
-
Nie podrażnia.
Kwas hialuronowy jest składnikiem biozgodnym – nie powoduje podrażnień i alergii. Dzieje się tak, ponieważ występuje on naturalnie w ludzkim ciele, więc nawet ten dostarczany z zewnątrz (o identycznej budowie) jest bardzo dobrze tolerowany.
-
Przyśpiesza gojenie.
Stężenie kwasu hialuronowego w skórze zwiększa się, gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia. Wspomaga on proces regeneracji: zmniejsza stan zapalny, nawilża ranę oraz wysyła informację o nasileniu produkcji naczyń krwionośnych w miejscu uszkodzenia.
-
Różne formy kwasu hialuronowego.
W produktach kosmetycznych możemy spotkać się czasem z kwasem hialuronowym o różnej masie cząsteczkowej. Niskocząteczkowy kwas hialuronowy charakteryzuje się lepszą przenikalnością do głębszych warstw naskórka (tam doskonale nawilża skórę). Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy tworzy na skórze ochronny film.
Kwas hialuronowy znajdziesz w wielu produktach, ale chyba nigdzie w tak wysokim stężeniu, jak w 125 HyalurSoft Cream. Jest tam aż 7% kwasu hialuronowego i jego pochodnych. Krem skutecznie nawilża, tworzy ochronny film, a także wygładza powierzchnię skóry. Po 3 godzinach od aplikacji nawilżenie skóry wzrasta o 30%.
Hialuronian sodu znajdziesz również w tych produktach:
149 Peptide Hydrogel Eye Patches