Kwas hialuronowy – 10 rzeczy które powinnaś o nim wiedzieć.

Odpowiednie nawilżenie jest konieczne, aby zachować jędrność i elastyczność skóry. W ciągu doby część wody odparowuje przez naskórek. Dlatego bardzo ważne jest regularne uzupełnianie jej zapasów od środka. Istnieją na szczęście substancje, które wiążąc wodę w skórze zapobiegają jej nadmiernej ucieczce. Jedną z nich jest właśnie kwas hialuronowy.

 

 

 1. Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, to biopolimer o dosyć wysokiej masie cząsteczkowej. Należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG). W skórze występuje w formie soli sodowej, tj. jako hialuronianu sodu. W tej fizjologicznej postaci najczęściej występuje również w kosmetykach (INCI: Sodium Hialuronate).

 

 1. Gdzie występuje kwas hialuronowy?

Jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej (przestrzeń wypełniona komórkami, w której znajdują się też włókna kolagenowe i elastynowe). Znajdziemy go też m.in. w chrząstkach, mazi stawowej, ciałku szklistym oka, filmie łzowym i ścianach naczyń krwionośnych.

 

 1. Pozyskiwanie kwasu hialuronowego.

Dawniej był pozyskiwany z grzebieni kogucich. Z 5 kg grzebieni uzyskiwało się tylko 5-8 g kwasu hialuronowego! Dlatego cena tego surowca była bardzo wysoka. Obecnie pozyskuje się go metodami biotechnologicznymi wykorzystując hodowle bakteryjne.

 

 1. Właściwości kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy tworzy nieokluzyjną błonę na skórze.  Taki film ma funkcje ochronne, ogranicza odparowywanie wody,  ale również:

 • nawilża,
 • pięknie wygładza powierzchnię skóry,
 • redukuje drobne zmarszczki,
 • poprawia napięcie i elastyczność,
 • zmniejsza tendencję do podrażnień.

 

 1. Kto powinien go stosować?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze, sprawia, że jest ona jędrna, gładka i sprężysta. Niestety z wiekiem jego ilość maleje, przez co stopniowo traci zdolność wiązania wody. W efekcie pojawiają się zmarszczki, a cera staje się sucha i potrzebuje więcej czasu na regenerację.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym stanowią doskonały składnik pielęgnacji

 • Skóry suchej i odwodnionej
 • Skóry narażonej na niekorzystne czynniki zewnętrzne (promieniowanie, zmiany temperatur, wiatr, zanieczyszczenia, klimatyzacja itp.)
 • Jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, w każdym wieku
 • Okolic oczu

 

 1. Co to znaczy, że jest silnie higroskopijny?

Kwas hialuronowy znakomicie wiąże wodę. Jego jedna cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek wody (1 gram zatrzymuje ok. 6 litrów)! Dzięki temu wyraźnie poprawia się jędrność i elastyczność skóry.

 

 1. Medycyna estetyczna.

Poza szerokim zastosowaniem jako składnik kosmetyków jest również wykorzystywany do iniekcji w medycynie estetycznej. Stosuje się formę nieusieciowaną (koktajle do mezoterapii) lub usieciowaną (wypełniacz ubytków, bruzd, modelowanie ust itp.).

 

 1. Nie podrażnia.

Kwas hialuronowy jest składnikiem biozgodnym – nie powoduje podrażnień i alergii. Dzieje się tak, ponieważ występuje on naturalnie w ludzkim ciele, więc nawet ten dostarczany z zewnątrz (o identycznej budowie) jest bardzo dobrze tolerowany.

 

 1. Przyśpiesza gojenie.

Stężenie kwasu hialuronowego w skórze zwiększa się, gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia. Wspomaga on proces regeneracji: zmniejsza stan zapalny, nawilża ranę oraz wysyła informację o nasileniu produkcji naczyń krwionośnych w miejscu uszkodzenia.

 

 1. Różne formy kwasu hialuronowego.

W produktach kosmetycznych możemy spotkać się czasem z kwasem hialuronowym o różnej masie cząsteczkowej. Niskocząteczkowy kwas hialuronowy charakteryzuje się lepszą przenikalnością do głębszych warstw naskórka (tam doskonale nawilża skórę). Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy tworzy na skórze ochronny film. 

 

Kwas hialuronowy znajdziesz w wielu produktach, ale chyba nigdzie w tak wysokim stężeniu, jak w 125 HyalurSoft Cream. Jest tam aż 7% kwasu hialuronowego i jego pochodnych. Krem skutecznie nawilża, tworzy ochronny film, a także wygładza powierzchnię skóry. Po 3 godzinach od aplikacji nawilżenie skóry wzrasta o 30%.

 

Hialuronian sodu znajdziesz również w tych produktach:

102 Rice Elixir

108 Goddess’ Cream

149 Peptide Hydrogel Eye Patches

121 Stem Cells Nourishing Cream

155 Soft Shield SPF 30 Cream

126 HyalurOxy Rich Cream

127 Oxy Skin Cell Activator

151 EGF Youth Eye Elixir

152 EGF Youth Cream

129 Cotton Foam Cleanser

123 Peptide Rich Cream

139 HydraCalm Cream-Gel