Współcześnie coraz więcej mężczyzn zdaje sobie sprawę z tego, że należy dbać o swoją skórę. Jej stan ma wpływ na zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie. Na szczęście męska pielęgnacja nie jest już tematem tabu, a panowie nie muszą się ograniczać do szarego mydła i wody.
W Purlés nie znajdziecie linii przeznaczonej typowo dla mężczyzn. Ponieważ uważamy, że nie można wszystkich panów wrzucić do jednego worka. Skóra podobnie jak u kobiet może się mierzyć z różnymi problemami. Niektórzy zmagają się z wrażliwością, a inni z trądzikiem. W zależności od typu skóry i jej potrzeb powinniśmy dobierać indywidualną pielęgnację. Kosmetyki oznaczone jako „for men” mogą mieć dokładnie te same składniki aktywne, co kosmetyki „damskie”. Często wyróżniają się tylko, „typowo męskimi” nutami zapachowymi. Postanowiłam ułatwić Wam sprawę i bazując na moim doświadczeniu polecić Wam te, które pod kątem zapachu i działania bardzo często trafiają w gusta panów.
SKÓRA MĘSKA
Podstawowe funkcje skóry męskiej i damskiej są takie same. W pielęgnacji możemy się mierzyć z podobnymi problemami. Czy są w takim razie jakieś różnice pomiędzy skórą kobiety, a mężczyzny? Owszem, kilka:
– Skóra mężczyzn jest grubsza o ok. 25%. Zawiera więcej włókien kolagenowych, przez co jest wytrzymalsza i mniej wrażliwa. Możemy zauważyć zdecydowanie większą odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz czy wiatr.
– Z powodu większej ilości testosteronu gruczoły łojowe wykazują większą aktywność. Skóra często się przetłuszcza. Ma to też wpływ na cięższy przebieg trądziku u chłopców.
– Oba aspekty wpływają na to, że skóra potrafi zatrzymać więcej wody i wolniej się starzeje. Jednak, jeżeli zmarszczki już powstaną to są one zdecydowanie głębsze.
– W czasie golenia zarostu często dochodzi do podrażnienia skóry i powstawania stanów zapalnych. Ten aspekt również należy uwzględnić przy doborze odpowiedniej pielęgnacji.
PIELĘGNACJA MĘSKIEJ SKÓRY
Główne kroki pielęgnacji nie odbiegają od tej wykonywanej przez kobiety.
- Oczyszczanie
Usunięcie nadmiaru sebum i zanieczyszczeń to podstawowy krok w pielęgnacji. Myć twarz należy zarówno rano, jak i wieczorem. Bardzo uniwersalnym produktem jest 129 Cotton Foam Cleanser – to pianka myjąca z wyciągiem z bawełny i kwasem hialuronowym o delikatnym świeżym zapachu. Może być używana niezależnie od płci i wieku.
- Tonizowanie
Tonik 118 Gentle Toner przywróci odpowiednie pH skóry po myciu. Używaj go rano i wieczorem. Niewielkie stężenie kwasów owocowych w produkcie wspomoże codzienne delikatne złuszczanie skóry i jej odświeżenie. Możesz nasączyć nim wacik i przetrzeć twarz lub nałożyć bezpośrednio na dłonie i wklepać w skórę. Ze względu na zawartość kwasów pamiętaj, żeby unikać kontaktu z oczami.
- Krem
Regenerujący krem do stosowania na dzień i na noc. Z doświadczenia wiem, że mężczyźni wolą lekkie, szybko wchłaniające się konsystencje. Bestsellerem jeżeli chodzi o krem dla męskiej skóry jest 139 HydraCalm Cream-Gel. Oprócz tego, że świetnie nawilża i łagodzi podrażnienia, ma lekką konsystencję i bardzo przyjemny świeży zapach. Można go używać zarówno na dzień, jak i na noc. Innym świetnym wyborem będzie 144 VitC Cream Perfector. Również ma dosyć lekką formułę i świeży-cytrusowy zapach. Na dzień idealnie byłoby na 139 lub 144 położyć również krem z filtrem SPF. Dla dojrzałych mężczyzn warto sięgnąć po bardziej odżywczy preparat o działaniu przeciwzmarszczkowym np. 152 EGF Youth Cream i krem pod oczy z tej samej linii 151 EGF Youth Eye Elixir.
- Peeling
Raz w tygodniu warto sięgnąć po peeling np. 150 Enzymatic Face Powder. Pomoże on złuszczyć martwy naskórek, wygładzić skórę i wyrównać jej koloryt. Regularne złuszczanie zapobiegnie również wrastaniu włosów po goleniu.
- Produkt łagodzący po goleniu
Golenie usuwa z twarzy nie tylko włosy, ale również część warstwy rogowej naskórka. Po goleniu warto zastosować preparat łagodzący np. 110 Soothing Elixir, który zawiera składniki przeciwzapalne i nawilżające, takie jak: alantoina, aloes i kolagen.
Pielęgnacja męskiej skóry jest wymagająca i nie powinna ograniczać się do szarego mydła i preparatu po goleniu. Po odpowiednim rozpoznaniu potrzeb skóry należy dobrać pasujące produkty, a następnie stosować je regularnie.