Pielęgnacja skóry dojrzałej 👩‍🦳

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa

Starzenie się skóry to naturalny i nieunikniony proces – niestety. Charakterystycznymi cechami skóry dojrzałej są oczywiście zmarszczki. Jednak nie tylko one, także utrata jędrności i elastyczności,  przebarwienia, suchość i słabsza zdolność do regeneracji. Proces starzenie się skóry możemy jednak z powodzeniem spowolnić, stosując odpowiednią pielęgnację!


Proces starzenia się skóry jest dosyć złożony i obejmuje kilka mechanizmów, które nakładając się na siebie, dają obraz skóry dojrzałej. Z jednej strony jest to uwarunkowane genetycznie. Geny warunkują jakość włókien budujących skórę, jej grubość, zdolność do regeneracji, ilość i aktywność gruczołów, także wiele innych cech na które bezpośrednio niestety nie mamy wpływu.

Z drugiej strony starzenie się skóry jest efektem oddziaływania różnych niekorzystnych czynników pochodzących z zewnątrz np. zanieczyszczenia powietrza, czy promieniowania słonecznego. Na stopień ochrony przed tymi czynnikami jak najbardziej mamy wpływ!

Wraz z wiekiem następują zmiany w naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Skóra staje się cieńsza, a naskórek odwodniony. Za odpowiednią jędrność skóry odpowiadają obecne w niej włókna m.in. kolagen, czy elastyna, a także inne struktury np. odpowiedzialny na przetrzymywanie wody kwas hialuronowy. Tworzą one swego rodzaju rusztowanie podtrzymującej skórę. Wraz z wiekiem elementy te ulegają uszkodzeniom. Uszkodzone rusztowanie nie jest w stanie zachować pierwotnego kształtu, więc skóra dosłownie ‘zapada się’ tworząc zmarszczki.

Odpowiednia dieta i styl życia ma duży wpływ na szybkość starzenia się skóry. Jakie jednak produkty wybrać, by działać przeciwzmarszczkowo od zewnątrz?

  • Nawilżanie

Nawilżanie to pierwszy krok do działania przeciwzmarszczkowego! Istnieje nawet specyficzny typ drobnych zmarszczek na skórze spowodowanych odwodnieniem. Skóra, która zatrzymuje odpowiednią ilość wody jest jędrna, elastyczna i zdecydowanie wolniej się starzeje. Jak nawilżać skórę? Przez używanie preparatów nawilżających, a także od wewnątrz, dzięki regularnemu piciu wody. Potrzebujesz nawilżenia? Zapraszam do zapoznania się z naszą intensywnie nawilżająco-dotleniającą linią Hydraoxy Intense.

Wiedzieliście, że wasz krem nawilżający jest jednocześnie anti-ageing?

  • Ochrona przeciwsłoneczna

Jak już wcześniej wspomniałam jednym z głównych czynników zewnątrzpochodnych, które mają wpływ na szybkość pojawiania się zmarszczek i przebarwień jest promieniowanie słoneczne. UVA wnika aż do skóry właściwej. Tam uszkadza włókna kolagenowe, oddziałuje także na DNA komórek skóry, co może prowadzić do powstawania mutacji. Starzenie spowodowane promieniowaniem UV określamy specjalnym mianem ‘fotostarzenia’.

Ochrona przed promieniowaniem będzie w takim razie bardzo rozsądnym działaniem prewencyjnym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie przeciwsłonecznej, odsyłam do mojego posta na ten temat https://purles.pl/blog/fakty-i-mity-na-temat-filtrow-przeciwslonecznych-2/ . Polecam też zerknąć na nasze preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi: 122 Brightening Base SPF 50+, a także 114 Protective Mist SPF 50+.

  • Antyoksydanty

Antyoksydanty stanowią wspaniałą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznym. Chronią skórę przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki (temat wolnych rodników jeszcze kiedyś szerzej poruszymy, obiecuję! ). Ponadto antyoksydanty mają bardzo dobroczynny wpływ na naszą skórę. Do tej grupy należą m.in. witamina E, zwana ‘witaminą młodości’ lub ostatnio bardzo popularna witamina C, która oprócz silnych właściwości antyoksydacyjnych, rozjaśnia powierzchowne przebarwienia. Przykładem silnego serum bazującego na antyoksydacyjnych olejach może być 142 Perfector Concentrate lub bogate w witaminę C 143 VitC Serum Perfector.

  • Peptydy

To dosyć szeroka grupa związków o silnym działaniu anti-ageing. W zależności od rodzaju mogą wykazywać różną aktywność. Mogą np. stymulować skórę do regeneracji, naprawy uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UV, czy dym papierosowy. Jednym z popularnych i skutecznych peptydów stosowanych w kosmetyce jest Matrixil®. Stymuluje on komórki do produkcji m.in. kolagenu, kwasu hialuronowego, elastyny, przez co przyczynia się do spłycenia zmarszczek. Matrixil® znajdziecie m.in. w 138 Age Reverse Eye Cream i 136 Laser Precision Filler.

  • Retinol

Jedna z najskuteczniejszych substancji przeciwzmarszczkowych. Ze względu na swoją aktywność retinol przy kilku pierwszych aplikacjach może delikatnie podrażniać skórę, jednak z czasem powinna się ona do niego przyzwyczaić. Retinol wpływa na odnowę i różnicowanie komórek, zwiększa wytwarzanie elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Dodatkowo ma właściwości rozjaśniające przebarwienia, które też często stanowią problem przy skórze starzejącej się.

 

Autor: Magda Fuss

 

Sprawdźcie naszą ofertę w sklepie online www.purles.pl/sklep