Pielęgnacja skóry krok po kroku – DEMAKIJAŻ I OCZYSZCZANIE

Demakijaż to jeden z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji skóry. Prawidłowo wykonane oczyszczanie warunkuje jej prawidłowe funkcjonowanie, wpływa na odpowiednie pH, florę bakteryjną oraz intensywność przenikania składników aktywnych z produktów, które nałożymy w kolejnych etapach.

Właściwe oczyszczanie twarzy składa się z 2 etapów: DEMAKIJAŻ + MYCIE. Nie należy pomijać żadnego z nich.

 

 

Do oczyszczania twarzy przeznaczone są różny typy produktów:

  • Mleczka/olejki 130 Gentle Cleansing Milk – zawierają fazę olejową , zwykle pozostawiają delikatną warstwę ochronną na skórze. Polecane dla skóry przesuszonej, odwodnionej, wrażliwej i dojrzałej
  • Płyny micelarne 146 Micellar Water – mechanizm działania miceli można porównać do działania magnesu, który w tym przypadku przyciąga i pochłania nadmiar tłuszczu (sebum lub wodoodporne cząsteczki tuszu do rzęs), a zarazem pozwala na rozpuszczenie w roztworze wodnym pozostałych zanieczyszczeń. Formuła świetnie sprawdzi się przy skórach mieszanych i przetłuszczających się! Jednak jeżeli masz skórę suchą, której to właśnie lipidów brakuje – forma płynu micelarnego nie jest dla Ciebie odpowiednia.
  • Pianka 129 Cotton Foam Cleanser – to idealna forma dla osób, które noszą delikatny make up lub w ogóle się nie używają kolorowych kosmetyków. . Nie podrażnia, nie zostawia wyczuwalnego filmu na skórze.

 

Najczęstsze błędy popełniane przy demakijażu:

  • Preparaty wysuszające z alkoholem, ‘agresywne’ żele myjące

Stosując nieodpowiednie preparaty możesz nadmiernie wysuszyć skórę. Unikaj produktów z alkoholem. Nie stosuj również żeli myjących przeznaczonych np. do skóry trądzikowej/przetłuszczającej się, gdy nie masz takiego problemu. Zawarte w nich składniki zmniejszają wydzielanie sebum, mocno odtłuszczają, co przy skórze suchej, wrażliwej przyniesie niepożądane skutki! Zbyt agresywne mogą być również preparaty zawierające SLS-y. Jeżeli masz suchą lub wrażliwą skórę stosuj delikatne środki np. 129 Cotton Foam Cleanser. Pianka ma bardzo łagodne substancje myjące, nie podrażnia i nie zaburza funkcji ochronnych skóry.

  • Używanie klasycznego mydła do mycia twarzy

O tym słyszeli już chyba wszyscy. Dlaczego nie powinno się myć twarzy mydłem? Nasza skóra ma lekko kwaśne pH – około 5,5. Mydło z kolei ma pH zasadowe – około 8,5. Myjąc nim twarz zmieniamy środowisko naszej skóry. Przyczyniamy się do namnażania szkodliwych bakterii, równocześnie niszcząc naszą przyjazną mikroflorę.

  • Niezmywanie produktów do demakijażu

Przetarcie twarzy wacikiem nasączonym mleczkiem, następnie nałożenie na to kremu pielęgnacyjnego jest dużym błędem. Produkt do demakijażu należy zmyć z twarzy, doczyścić żelem/pianką do mycia. Pozostawienie  produktu do demakijażu na skórze możeprzyczynić się do powstania zaskórników i wyprysków na skutek zatykania gruczołów łojowych.

  • Niezmywanie płynu micelarnego

Chodzi dokładnie o to samo, co w punkcie powyżej, ale błąd jest tak często powtarzany, że muszę to podkreślić. Płyn micelarny ma w swoim składzie micele, które zbierają zanieczyszczenia ze skóry. Po przetarciu nim twarzy – część miceli z zamkniętymi w środku zanieczyszczeniami zostaje na skórze. Należy je usunąć myjąc twarz po demakijażu J

  • Mycie twarzy samą wodą

Sama woda nie wystarczy. Skóra w trakcie nocy pracuje, regeneruje się, wydziela pot i sebum. Zbieramy na skórze różne zanieczyszczenia z pościeli, powietrza. Sebum jest olejowe, a jak wiadomo tłuszczu samą wodą nie zmyjemy, więc potrzebujemy odpowiedniego  środka do oczyszczania: żelu, pianki. Taki produkt dobieramy w zależności od rodzaju skóry.

  • Nieprawidłowe osuszanie

W kwestii osuszania skóry po umyciu bardzo ważna jest higiena. Używajcie osobnego ręczniczka do wycierania twarzy lub jednorazowych ręczników papierowych. Bardzo ważny jest również sposób używania takiego ręczniczka. Stosujmy go poprzez przyłożenie i dociśnięcie do twarzy, a nie brutalne tarcie. Traktujmy naszą skórę delikatnie.

 

Efektem niewłaściwego oczyszczania jest utrata świeżego wyglądu, skóra pozbawiona blasku, ziemista cera, która wygląda na zmęczoną. Marka Purlés, mając świadomość wagi tego problemu, stworzyła linię Total Cleansing. W jej skład wchodzą delikatne preparaty precyzyjnie usuwające zanieczyszczenia skóry. Doskonale zmywają makijaż i pielęgnują skórę, przywracając prawidłowe pH oraz zapewniając świeżość na długie godziny.