Pielęgnacja skóry przed i po depilacji

Lato to czas w którym pokazujemy więcej ciała. Domowe i gabinetowe zabiegi depilacji są w tym okresie bardzo popularne. Nieważne, czy wybierzesz maszynkę do golenia, czy wosk – warto wiedzieć jak przygotować skórę i ukoić ją po zabiegu. Unikniemy wtedy przykrych efektów ubocznych, takich jak strupki, wrastające włosy, czy podrażnienie.

 

 

PRZYGOTOWANIE SKÓRY DO DEPILACJI

Nie należy golić się w pośpiechu, zaraz przed wyjściem z domu. Nie dosyć, że nie przygotujemy dobrze skóry, to nieostrożne ruchy mogą doprowadzić do skaleczeń, mikrourazów i podrażnienia.

Depilację najlepiej wykonać wieczorem. Mamy wtedy całą noc na zagojenie powstałych podrażnień. Dodatkowo można nałożyć regeneracyjny balsam. Po przebudzeniu skóra będzie cudownie gładka i miękka.

Żeby depilacja przebiegła jak najmniej inwazyjnie należy najpierw skórę zmiękczyć, delikatnie rozgrzać. W związku z tym najlepiej wykonać depilację po kąpieli, czy prysznicu. Skóra jest wtedy również dobrze oczyszczona, co zmniejsza ryzyko infekcji. Wyjątek stanowi tutaj depilacja woskiem – w tym przypadku nie rozmiękczamy skóry, należy ją jednak dobrze oczyścić i zdezynfekować.

 

JAK UNIKNĄĆ WRASTAJĄCYCH WŁOSÓW?

2-3 dni przed depilacją wykonaj peeling. Możesz użyć delikatnego, energetyzującego peelingu solnego 113 Exotic Scrub lub mocniejszego, zawierającego odżywcze oleje 115 Pistachio Scrub.

Dzięki usunięciu zewnętrznej warstwy martwych komórek naskórka golenie będzie szybsze i bardziej efektywne. Zmniejszysz również ryzyko, że odrastające włoski „utkną” w skórze nie potrafiąc się przebić przez zbyt grubą, zrogowaciałą warstwę. Można je wtedy zaobserwować jako czarne punkty pod powierzchnią naskórka. Często towarzyszy im również stan zapalny.

Nie złuszczaj skóry bezpośrednio przed depilacją, zwłaszcza jeżeli chodzi o bardziej wrażliwe części ciała (uda/okolice bikini). Golenie zaraz po peelingu może doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

 

DEPILACJA – PROTIP

Golenie na sucho lub tylko z użyciem wody jest niedopuszczalne. Użyj specjalnej pianki lub żelu. Jeżeli akurat nie masz ich pod ręką to lepiej niż mydło sprawdzi się odżywka do włosów 😉

 

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ PO DEPILACJI?

Obojętnie jaką metodę depilacji wybierzesz – podrażnioną skórę należy nawilżyć i zregenerować. Po dokładnym zmyciu produktu do golenia, opłucz ciało chłodną wodą. Następnie osusz skórę czystym ręcznikiem lub użyj do tego celu ręczników jednorazowych. Wilgotny materiał, który od dłuższego czasu wisi w łazience może być siedliskiem bakterii. Używając go możemy doprowadzić do zakażenia ranek, które mogą nie być widoczne gołym okiem.

Ostatnim etapem będzie nałożenie produktu nawilżająco-łagodzącego. Może to być np. żel aloesowy 124 Aloe Vera Calming Gel 98%. Aloes ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające. Jest to forma lekkiego, szybko wchłaniającego się żelu. Jeżeli masz bardzo suchą skórę potraktuj aloes jako serum, a na niego nałóż jakiś bardziej natłuszczający produkt np. 117 Pistachio Smoothie. Jeżeli wolisz użyć jednego, lżejszego produktu – polecam 116 Exotic Smoothie.

 

Żeby usuwanie zbędnego owłosienia było bardziej komfortowe i skuteczniejsze – stosuj się do powyższych zasad. Odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu, a także ukojenie jej po depilacji jest bardzo ważne. Dzięki temu skóra będzie doskonale nawilżona i miękka. Podrażnienia będą występować rzadziej, a także szybciej się będą goić.