Trądzik to przewlekła choroba skóry dotykająca głównie osoby w okresie dojrzewania, chociaż coraz częściej także dorosłych. Bardzo często od osób dotkniętych trądzikiem można usłyszeć „zrobiłam już wszystko i nic nie pomaga”. Często walka z trądzikiem wymaga długiego czasu, a także wielu prób rozwiązania problemu. Kluczem do sukcesu jest tutaj wielokierunkowe działanie, trafna diagnoza, współpraca dermatologa z kosmetologiem, a także odpowiednia pielęgnacja domowa. Jak pielęgnować skórę trądzikową – zapraszam do lektury 😊
Trądzik – mechanizm powstawania
Na początku postaram się w miarę przystępnie przedstawić skrócony mechanizm powstawania trądziku. Jest to kombinacja wielu samonapędzających się elementów.
-
- Po pierwsze gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum (łoju). Z reguły skóra trądzikowa jest również przetłuszczającą się – mocno błyszczy się w ciągu dnia. Taki nadmierny łojotok spowodowany może być pobudzeniem mieszka włosowo-łojowego przez androgeny (widać od razu zależność: hormony – trądzik).
- Nieprawidłowy skład sebum – wykazano mniejszą zawartość kwasu linolowego.
- Nadmierne gromadzenie się martwych komórek naskórka przy ujściu mieszków włosowych.
- Prowadzi to do zaczopowania ujść gruczołów łojowych – powstania zaskórników i krostek.
- Duża ilość łoju na skórze sprzyja rozwojowi bakterii Cutibacterium Acnes, które pożywiając się sebum produkują jednocześnie związki drażniące. W zaczopowanych mieszkach gromadzą się również inne beztlenowe i lipofilne bakterie.
- Skóra reaguje stanem zapalnym – zaczerwienienie, podrażnienie, świąd itd.
- Po wygojeniu się zmian zapalnych często pozostają przebarwienia i blizny.
Co powoduje lub zaostrza powstawanie trądziku?
Znamy już uproszczony mechanizm powstawania trądziku, co jest jednak przyczyną tego stanu rzeczy? Tutaj niestety rolę gra bardzo dużo czynników, dlatego zwalczanie trądziku jest tak problematyczne. Wśród najbardziej popularnych przyczyn można wymienić:
- Zaburzenia hormonalne,
- Predyspozycje genetyczne,
- Nieodpowiednia pielęgnacja (stosowanie „zapychających” preparatów, nadmierne przesuszanie skóry, nieodpowiednie oczyszczanie),
- Stres,
- Niektóre leki m.in. kortykosterydy, preparaty antykoncepcyjne
- Dieta oparta na produktach o wysokim indeksie glikemicznym (żywność przetworzona, pieczywo, słodycze),
- Nietolerancje pokarmowe (często dotyczące nabiału),
- Brak odpowiedniej higieny m.in. dotykanie twarzy brudnymi dłońmi.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Cera trądzikowa wymaga bardzo szczególnej pielęgnacji. Do głównych jej celów należy: znormalizowanie wydzielania sebum, regularne złuszczanie warstwy rogowej i wyciszenie stanu zapalnego. Trzeba pamiętać, że używanie zbyt agresywnych produktów, wysuszanie i nadmierne złuszczanie może zaostrzyć zmiany i uszkodzić barierę hydrolipidową skóry.
Demakijaż i oczyszczanie
Dokładne oczyszczenie skóry jest bardzo istotne przy pielęgnacji skóry trądzikowej. Zanieczyszczenia, czy niedokładnie zmyty makijaż mogą prowadzić to tworzenia się zaskórników. Poza tym składniki aktywne z nałożonych preparatów przeciwtrądzikowych nie będą miały szansy przeniknąć przez zanieczyszczania i sebum. Wieczorem najkorzystniejsze będzie oczyszczanie dwufazowe: najpierw demakijaż wykonany 146 Micellar Water lub 130 Gentle Cleansing Milk, a następnie zmycie wszystkiego delikatną pianką 129 Cotton Foam Cleanser. Rano wystarczy przemyć twarz pianką.
Tonizacja
Przywrócenie odpowiedniego pH skóry po myciu jest niezwykle istotne szczególnie w przypadku skóry trądzikowej. Zbyt wysokie pH sprzyja rozprzestrzenianiu się patologicznych bakterii na skórze. Prowadzi to do powstaniu stanu zapalnego i większej ilości niedoskonałości. 118 Gentle Toner, poza tym, że reguluje pH zawiera niewielkie stężenie kwasów owocowych, których obecność stymuluje procesy odnowy naskórka. Używaj toniku po każdym myciu twarzy.
Pielęgnacja wieczorna – serum normalizujące
Składnikami, które szczególnie polecane są do stosowania przy skórze trądzikowej są różnego rodzaju kwasy (szczególnie kwas salicylowy, azelainowy i migdałowy) lub retinoidy. Składniki te można używać jedynie na noc. 131 Anti-Acne Elixir to serum zawierające miks kwasów owocowych, które złuszczają delikatnie warstwę rogową naskórka oraz kwas salicylowy regulujący pracę gruczołów łojowch.
Pielęgnacja poranna – nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna
Częstym błędem popełnianym w pielęgnacji skóry trądzikowej jest nadmierne wysuszanie skóry. Dzieje się tak np. przez używanie dużej liczby agresywnych preparatów bazujących np. na alkoholu. Czasem skóra broni się przed takim traktowaniem wydzielając coraz więcej sebum. W pielęgnacji porannej nie zapomnij o nawilżeniu. Świetnie sprawdzą się produkty o lekkiej formule np. łagodząco-nawilżający 139 HydraCalm Cream-Gel. Do tego obowiązkowo krem z filtrem przeciwsłonecznym. Jest to niezbędny element pielęgnacji, szczególnie jeżeli stosujemy na noc produkty z kwasami. 155 Soft Shield SPF 30 Cream ograniczy ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych. Bardzo lubię połączenie tych dwóch produktów. Oba mają lekką konsystencję, więc ich połączenie nie obciąży nadmiernie skóry przetłuszczającej się.
Peeling dla skóry trądzikowej
Złuszczanie naskórka przy skórze trądzikowej jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Jednak stosując na noc krem/serum z kwasami nie ma już konieczności stosowania dodatkowych produktów tego typu. Co jakiś czas warto rozważyć jednak mocniejsze złuszczanie, udając się do gabinetu kosmetycznego na serię peelingów chemicznych.
Łączenie pielęgnacji z terapiami dermatologicznymi
Pielęgnacją skóry trądzikowej wygląda inaczej, jeżeli w tym samym czasie stosujemy jakieś kuracje dermatologiczne. W leczeniu korzysta się wtedy z mocnych środków miejscowych i leków do terapii ogólnej. Stosowanie nadtlenku benzoilu, czy miejscowych retinoidów prowadzi do zwiększonej suchości, zaburzenia funkcji bariery ochronnej, podrażnienia i łuszczenia się skóry. Celem pielęgnacji domowej będzie więc zmniejszenie skutków ubocznych prowadzonej terapii, a nie typowe działanie przeciwtrądzikowe. Zalecam stosowanie w takich przypadkach produktów regenerujących, łagodzących, przeznaczonych raczej dla skóry wrażliwej.
Skóra trądzikowa jest wymagająca, a jej pielęgnacja to duże wyzwanie. Niestety nie istnieje jeden cudowny sposób na trądzik. Nie da się go pozbyć jednym zabiegiem kosmetycznym, czy stosowaniem magicznego suplementu. Trądzik to problem złożony, którego patogeneza nie jest jeszcze w pełni zbadana. Dlatego wszystkim zmagającym się z tym problemem życzę dużo wytrwałości.