Jakich preparatów można używać w ciąży i podczas karmienia piersią? Temat interesujący dla wszystkich przyszłych mam. Jednocześnie bardzo ważny, bo dla ciężarnych i ich najbliższych nie ma nic ważniejszego, niż bezpieczeństwo.
SKÓRA W CZASIE CIĄŻY
Zmiany w ciele i na skórze spowodowane są burzą hormonów. Wzrasta poziom estrogenu i progesteronu we krwi. Powoduje to duże zmiany również na skórze:
- Poprawia się stan włosów i paznokci – są mocne i lśniące, włosy mniej wypadają.
- Nadmiar wody gromadzi się w organizmie. Występuje wówczas tendencja do powstawania obrzęków, również cellulitu.
- Zwiększone ryzyko powstawania przebarwień (tzw. melasma lub ostuda). Zmiany o charakterze przebarwień pojawiają się na twarzy po ekspozycji na światło słoneczne, jednak istotną kwestię odgrywają tu też predyspozycje genetyczne. Należy przez cały okres ciąży stosować kremy z wysokim filtrem i chronić skórę przed promieniowaniem UV. Nawet w okresie laktacji!
- Zdecydowanie większa wrażliwość skóry.
- Wyższe stężenie estrogenów sprzyja rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, a więc powstawaniu zmian naczyniowych na twarzy, szyi, dekolcie.
- Rozstępy – pojawiają się u prawie 70 % kobiet. Są wynikiem mechanicznego rozciągnięcia skóry na brzuchu, pośladkach, udach i piersiach. Świeże rozstępy są zazwyczaj czerwone, starsze przybierają kolor biały, stają się bliznami zanikowymi.
Nie ma sposobu, który gwarantowałby stuprocentową ochronę przed rozstępami. Ryzyko ich pojawienia można jednak zmniejszyć. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry od samego początku ciąży.
SKŁADNIKI ZABRONIONE
Czy składniki kosmetyków mogą dotrzeć do płodu? Nie. Kosmetyki to produkty pielęgnacyjne, których działanie kończy się na skórze. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie cząsteczki balsamów lub kremów nie są w stanie przeniknąć przez skórę do krwi i dalej – do płodu.
W ciąży nie należy jednak stosować kosmetyków zawierających:
- Olejki eteryczne – ze względu na dosyć silne działanie i intensywny zapach. Zmysł węchu ciężarnej jest bardzo wyostrzony.
- Intensywne substancje zapachowe – oprócz wyczulonego węchu mocno perfumowane preparaty mogą wywołać podrażnienie, nawet jeżeli nie dochodziło do niego wcześniej, przy stosowaniu tego samego preparatu.
- Retinol oraz inne pochodne witaminy A – z badań wynika, że retinoidy stosowane doustnie mogą uszkadzać płód. Tak szkodliwe działanie zewnętrznie stosowanej witaminy A nie zostało udowodnione, ale lepiej na zimne dmuchać.
- Złuszczające kwasy AHA/BHA (kwas salicylowy całkowicie zabroniony) – mogą spowodować, że skóra będzie uwrażliwiona na działanie słońca, co zwiększy szansę na powstawanie przebarwień i podrażnienia. Lepiej zrezygnować z nich na cały okres ciąży oraz karmienia piersią. Jednak jeżeli masz w kremie/toniku niewielkie stężenie kwasów owocowych (1-3%) – nie musisz się obawiać.
Co z witaminą C?
Możesz stosować produkty z witaminą C podczas ciąży i karmienia piersią. Ważna jest jednak forma witaminy C i jej stężenie. Lepiej wybierać delikatne pochodne (unikać czystego kwasu askorbinowego), w niższym stężeniu – mają mniejszy potencjał drażniący.
Których produktów Purles nie należy stosować w ciąży
PREPARATY WSKAZANE
Co w takim razie jest wskazane? Cała reszta J Każda skóra jest inna i powinniśmy traktować ją indywidualnie. Nie można jednoznacznie określić i zrównać potrzeb wszystkich kobiet w ciąży. Można nadal stosować te same kosmetyki, jak przed ciążą, jeżeli skóra dobrze na nie reaguje.
Jednak biorąc pod uwagę specyficzne zmiany, które zachodzą na skórze niektóre linie kosmetyków mogę szczególnie polecić. Powinny to być produkty łagodne, nawilżające, uzupełniające lipidy, delikatnie wyrównujące koloryt skóry.
- Na te potrzeby świetnie odpowiedzą m.in. produkty z linii Sushi Ceremony.
Linia odwołuje się do wielowiekowych tradycji pielęgnacyjnych Dalekiego Wschodu. Zapachy zachowane są w bardzo delikatnych nutach. Głównym składnikiem linii jest oryzanol, substancja ekstrahowana z kiełków ryżu. Działająca delikatnie rozjaśniająco, wspomagająco wyrównaniu kolorytu. Dla skóry ciężarnej, narażonej na powstawanie przebarwień nada się więc idealnie.
Linia stworzona z myślą o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Działająca przeciwzapalnie, łagodząco. Formuły preparatów są lekkie, a jednocześnie intensywnie nawilżające.
- Kremy z filtrami SPF
Ponieważ skóra w ciąży jest podatna na przebarwienia, filtry przeciwsłoneczne do stosowania na dzień są konieczne.
- Peelingi do twarzy i ciała.
Ważny jest ich rodzaj – ze względu na większą wrażliwość odradzam silnie złuszczające peelingi mechaniczne, gdyż ich ostre cząsteczki mogą podrażniać skórę. Do twarzy świetnie się sprawdzi peeling enzymatyczny 150 Enzymatic Face Powder, za to do ciała 113 Exotic Scrub.
- Inne linie, które uwzględniają specyficzne potrzeby, jednocześnie odpowiednie dla kobiet w ciąży:
- Skóra naczyniowa: Redness Stop System
- Skóra dojrzała: Clinical Repair, Growth Factor Technology
W ciąży wszystko może odwrócić się do góry nogami. Podwyższony poziom hormonów może mocno naruszyć równowagę Twojej cery, przesuszyć ją, podrażnić. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna dla poprawy wyglądu oraz zachowania komfortu psychicznego.