Coraz częściej dopytujecie o szczegóły związane ze składami i pochodzeniem naszych produktów. Zdecydowaliśmy się stworzyć specjalne koło atrybutów, które ułatwi odnalezienie się w gąszczu informacji i oszczędzi Wasz czas na analizy składu INCI.
Koło obrazuje popularne atrybuty, które charakteryzują różne produkty kosmetyczne. Staramy się nimi kierować podczas tworzenia naszych produktów.
Co oznacza każdy z tych symboli zawartych w kole? Czy te właściwości mają dla nas i dla naszej skóry większe znaczenie?
PARABEN FREE – bez parabenów
Na pierwszy ogień – parabeny. Składnik owiany bardzo złą sławą, nawet laikom kosmetycznym kojarzący się bardzo źle. W Purles nie stosujemy parabenów. Obecne trendy kosmetyczne wykluczają ich używanie w kosmetykach.
Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Parabeny to grupa konserwantów. Zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii w kosmetykach. Zwykle znajdziemy je pod koniec składu INCI (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben itd.). Niektóre parabeny występują także w naturze np. metyloparaben w borówce amerykańskiej.
Parabeny używane są już od wielu lat w przemyśle kosmetycznym. Zostały dokładnie zbadane i poznane. To jest ich zdecydowany plus.
Jakiś czas temu zdarzył się jednak spory przełom jeżeli chodzi o ich ‘’wizerunek’’. Pojawiła się publikacja w której zidentyfikowano śladowe ilości parabenów w tkance nowotworowej. Publikacje wywołały falę spekulacji o rzekomym związku stosowania parabenów i występowania nowotworów. Przeprowadzono liczne badania wykluczające taki wpływ. Mimo tego zła opinia pozostała. Jeżeli chodzi o udowodnione negatywne działanie to istnieje jedynie potencjalne ryzyko podrażnienia skóry i reakcji alergicznej.
NO SLS/SLES – bez SLS/SLES
SLS to Sodium Lauryl Sulfate, czyli laurylosiarczan sodu a, SLES Sodium Laureth Sulfate to etoksylowany laurylosiarczan sodu, będący pochodną SLS. Obie te substancje to popularne składniki kosmetyków myjących.
Oba detergenty poprzez wytwarzanie dużej ilości piany sprawiają wrażenie szybkiego i dokładnego oczyszczania. Pieniący się kosmetyk nie ma jednak wpływu na skuteczność mycia, a jedynie zwiększa komfort użytkowania.
Ze względu na pewien drażniący charakter SLS i SLES najczęściej stosuje się w kosmetykach do spłukiwania, które mają krótkotrwały kontakt ze skórą. Nie są wskazane w pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej. Silne detergenty stosowane w nadmiarze mogą uczulać, wysuszać oraz podrażniać skórę, a także zakłócać pracę gruczołów.
Nie wszystkie produkty myjące muszą zawierać silne detergenty, uszkadzające płaszcz hydrolipidowy! Nasza pianka 129 Cotton Foam Cleanser oparta jest na delikatnych środkach myjących. Fakt, że ma formę pianki związany jest ze specyficzną budową pompki w opakowaniu, a nie zawartością SLSów J
PETROCHEMICAL FREE – bez związków pochodnych ropy naftowej
Związki takie jak olej parafinowy, parafina, wazelina, czy wosk mikrokrystaliczny należą do grupy pochodnych ropy naftowej. Pozyskuje się je w procesie destylacji frakcji ropy naftowej, następnie bardzo dokładnie oczyszcza. Są bezbarwne, nie mają smaku ani zapachu. Składniki te są obojętne dla skóry, nie podrażniają, mają silne działanie okluzyjne.
Jeżeli chodzi o zastrzeżenia, jakie można do nich mieć:
- Film ochronny który tworzą – świetnie przyciąga brud i kurz.
- Mogą mieć działanie komedogenne.
- Częste stosowanie oleju parafinowego czy wazeliny może spowodować zaburzenie funkcji barierowych skóry i spowodować jej przesuszenie.
- Nie nadają się dla skór mieszanych, przetłuszczających się, czy trądzikowych. Potęgują wrażenie nadmiernego wydzielania sebum.
NO MINERAL OIL – bez olei mineralnych
Oleje mineralne – to ogólna nazwa płynnych mieszanin węglowodorów oczyszczonych z wazeliny. Zastrzeżenia są takie same, jak przy związkach ropopochodnych.
VEGAN – wegański
Ta ikona oznacza, że produkt jest wegański, czyli nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Tego typu surowce używane w kosmetykach mogą być pozyskiwane z mleka (np. kwas mlekowy), czy wytwarzane przez pszczoły (np. wosk pszczeli). To, czy jakiś produkt jest wegański nie ma wpływu na naszą skórę, ale jest to ważna kwestia ideologiczna.
SILICON FREE – brak silikonów
Silikony to polimery krzemoorganiczne. Stanowią liczną grupę związków. W kosmetykach jednak najczęściej wykorzystuje się silikony lotne (Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane), olejowe (Dimethicone, Amodimethicone), w postaci wosków (Alkyl Dimethicone) i emulgatory silikonowe (PEG-12 Dimethicone, PEG/PPG-25/25 Dimethicone).
Silikony tworzą na powierzchni skóry lub włosów film ograniczający ucieczkę wody. Działają tym samym w pośredni sposób nawilżająco, a jednocześnie stanowią skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki nim produkt przyjemnie i równomiernie rozprowadza się na skórze.
Można porównać je trochę do omawianych wcześniej ropopochodnych – rzadko kiedy uczulają i podrażniają, są raczej obojętne dla skóry, ale w przeciwieństwie do np. wazeliny, czy parafiny mają lekką konsystencję
Przeciwnicy silikonów uważają, że działają one komedogennie. Uniemożliwiają również wnikanie substancji odżywczych z kosmetyków. Badania jednak tego nie dowodzą. Zmycie silikonów ze skóry wymaga użycia mocniejszych detergentów, które negatywnie wpływają na płaszcz lipidowy skóry.
NO PEG – bez substancji z grupy PEG
PEG jest skrótem od nazwy Polyethylene Glycol (glikol polietylenowy). Nie jest to jedna substancja, tylko duża grupa syntetycznych polimerów tlenku etylenu. W zależności od budowy PEG-i w kosmetykach mogą spełniać rolę emulgatorów, rozpuszczalników, stabilizatorów, czy substancji zwiększających lepkość.
Przeciwnicy PEGów powielają informacje o potencjalnym działaniu rakotwórczym tych związków, ze względu na zanieczyszczenie śladowymi ilościami 1,4-dioksanu. Związek ten powstaje jako produkt uboczny przy ich wytwarzaniu. Warto jednak zaznaczyć, że o działaniu rakotwórczym, możemy mówić w przypadku bardzo dużych dawek tej substancji, a poziom zanieczyszczenia produktów kosmetycznych 1,4-dioksanem jest ściśle kontrolowany i podlega szczegółowej ocenie bezpieczeństwa. PEG-i mogą jednak uwrażliwiać skórę.
CRUELTY FREE
Króliczek oznacza, że dany produkt został opracowany i wytworzony metodami, które nie wymagają jakiejkolwiek formy okrucieństwa wobec zwierząt. W Unii Europejskiej testy na zwierzętach są zabronione prawnie, ale niektóre firmy mogą testować swoje produkty poza UE! Więcej na ten temat w poście: https://purles.pl/blog/testowanie-na-zwierzetach-%f0%9f%99%80-fakty-%f0%9f%91%8d-i-mity-%f0%9f%91%8e-testynazwierzetach/
NON GMO – bez modyfikacji genetycznych
Symbol oznacza, że wszystkie surowce wykorzystane w danym kosmetyku pozbawione są genetycznych modyfikacji. Odnośnie tego, czy surowce modyfikowane genetycznie są gorsze od tych niemodyfikowanych ciągle trwają gorące dyskusje J
NO TRIETHANOLAMINE – bez trietanoloaminy
Przekreślone TEA – oznacza brak trietanoloaminy w produkcie. W kosmetykach stosowana jest do dostosowania odpowiedniego pH produktu. Jednak może powodować reakcje alergiczne.
GLUTEN FREE – bez glutenu
Coraz więcej osób unika spożywania glutenu na skutek choroby, nadwrażliwości lub mody. Czy istnieje jakikolwiek związek miedzy zewnętrznym stosowaniem glutenu, a reakcjami nadwrażliwości skóry? Musimy tutaj wyróżnić 2 problemy powiązane z glutenem.
- Celiakia – w tym przypadku narządem, przeciwko któremu skierowana jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, jest jelito cienkie. Nie ma potrzeby unikania kosmetyków z glutenem (chyba, że jest to pomadka do ust lub krem do rąk, których niewielka ilość może dostać się np. wraz pokarmem do jelit).
- Nadwrażliwość lub alergia na gluten – zawarty w kosmetykach gluten szkodzi, może dojść do alergicznej reakcji skórnej.
Kosmetyki w których znaleźć można gluten zawierają m.in. olej z kiełków pszenicy, ekstrakt z jęczmienia, czy owsa.
DERMATOLOGICALLY TESTED – testowane dermatologicznie
Testy dermatologiczne nie są wymogiem dla kosmetyków wprowadzanych na rynek. Jest to wyłącznie dobra wola producenta. U nas wszystkie produkty je mają! Dlatego wszystkie reakcje alergiczne są zminimalizowane J
NO HARSH CHEMICALS
Znak ten oznacza brak mocnych, agresywnych środków chemicznych, które mogą wywołać podrażnienie, zaczerwienienie skóry.
INGREDIENTS OF NATURAL ORIGIN – składniki naturalnego pochodzenia
Znak ten stawiamy produktom, w którym przeważają składniki naturalnego pochodzenia. Produkty z linii Sushi mają przykładowo 97-98% składników pochodzenia naturalnego. Nasza pianka do mycia twarzy 129 Cotton Foam Cleanser – 97% . Krem pod oczy 112 Age Control Eye Cream – 96%!
Pod opisami produktów w katalogu i na stronie zobaczyć możecie poszczególne ikony. Ikona pod produktem to znak, że dany produkt spełnił wymagania tej ikony 🙂
Autor: Magda Fuss