Wakacje dobiegły końca. Oprócz miłych wspomnień i opalenizny przypominać nam mogą o nich przebarwienia. Niektóre np. piegi dodają nam uroku. Jednak z reguły przebarwienia przyjmują postać nieestetycznych brązowych plam, które postarzają.
Czym są przebarwienia?
Promieniowanie słoneczne, które dociera do naszej skóry pobudza obecne tam melanocyty. Są to komórki wydzielające melaninę – nasz naturalny barwnik, pełniący funkcje ochronne. To dzięki niemu po kontakcie ze słońcem nasza skóra jest opalona. Miejscowe zwiększenie ilości melanocytów, ich powiększenie lub nadmierne pobudzenie może prowadzić do nierównomiernego wydzielania się barwnika. Obserwujemy to na skórze w formie ciemnych nieregularnych plam, zwanych przebarwieniami.
Przebarwienia posłoneczne − kto jest najbardziej narażony?
Jak już wspomniałam proces powstawania przebarwień wywołany jest poprzez kontakt z promieniowaniem słonecznym. Najczęściej w miejscach odkrytych: na skórze twarzy, szyi, dekoltu, na dłoniach.
Niektórzy są na to szczególnie narażeni:
-
Ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Spowodowane jest to spowolnieniem procesów regeneracyjnych.
-
Osoby z chorobami tarczycy i wątroby.
-
Rozdrapane krostki, ranki lub inne miejsca, gdzie występuje stan zapalny.
-
Kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią (więcej na ten temat TUTAJ )
-
Kobiety w okresie menopauzy.
-
Zażywanie niektórych leków np. antykoncepcyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czy antybiotyków.
-
Osoby po mocno złuszczających zabiegach np. peelingach chemicznych.
Jakie składniki aktywne wybierać żeby wspomóc rozjaśnianie przebarwień?
Jednym z najbardziej kultowych składników rozjaśniających będzie znana i lubiana witamina C. Hamuje ona nadmierne wydzielanie melaniny (zmniejszając aktywność tyrozynazy – enzymu biorącego udział w produkcji barwnika). Duże stężenie witaminy C znajdziesz np. w 143 VitC Serum Perfector , a także kremie 144 VitC Cream Perfector. Najbardziej efektywne będzie stosowanie ich razem!
Również substancje złuszczające skórę, takie jak: papaina, retinol, kwas salicylowy, czy kwas azelainowy. Złuszczając powierzchowną warstwę naskórka wyrównujemy koloryt skóry i pobudzamy ją do odnowy. Pamiętajcie, że takie kremy złuszczające stosujemy na noc. Polecam z tej grupy:
Z bardziej klasycznych peelingów z kolei mogę polecić:
-
150 Enzymatic Face Powder – dzięki zawartości papainy oraz drobinek bambusa, skutecznie złuszcza. Zawiera również ekstrakty roślinne m.in. olejek cytrynowy, czy ekstrakt ze skalnicy, pozwalające na widoczne rozświetlenie skóry i wspomaganie likwidacji przebarwień.
-
101 Rice Exfoliator – drobnoziarnisty peeling przeznaczony dla skóry delikatnej oraz dojrzałej. Zawiera oryznanol substancję występującą w zarodkach ryżu. Jest to pochodna kwasu ferulowego, o wysokiej skuteczności antyoksydacyjnej i rozjaśniającej skórę.