Aloes jest rośliną doskonale nam znaną. Stosowany od wieków jako składnik kosmetyków, leków, jako produkt spożywczy, czy roślina ozdobna. Należy do grupy sukulentów, czyli roślin przystosowanych do życia w warunkach, w których dostępność do wody jest ograniczona, dlatego też gromadzi jej duże ilości w swoich liściach
Co w nim takiego nadzwyczajnego? Miąższ z liści aloesu zawiera ponad 200 aktywnych substancji (!), które nadają mu wyjątkowych właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Są to między innymi witaminy, beta-karoten, aminokwasy, enzymy, polisacharydy, sole mineralne, kwas foliowy, przeciwutleniacze, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, winowy), kwas salicylowy i kwasy tłuszczowe.
Dzięki tym składnikom aloes ma silne właściwości nawilżające, antyoksydacyjne, stymuluje skórę do regeneracji, powstawania włókien kolagenu. Działa przeciwzapalnie, łagodząco. Świetnie sprawdzi się również przy skórze przetłuszczającej się, ponieważ reguluje wydzielanie sebum z gruczołów łojowych.
Aloes działa skutecznie i intensywnie. Przez dużą ilość składników aktywnych zdarza się, że osoby o ekstremalnie wrażliwej skórze mogą źle na niego zareagować. Dlatego posiadaczom takiej skóry zawsze radzę wykonać test alergiczny, zanim wysmarujecie się aloesem od góry do dołu J
Przejdźmy do zastosowań miąższu pozyskiwanego z liści aloesu!
1. PRZYŚPIESZA GOJENIE SIĘ POPARZEŃ
Przesadziliście ze słońcem podczas urlopu? Badania naukowe dowodzą o regeneracyjnych właściwościach aloesu. Delikatnie schłodzony żel zapewni zaczerwienionej i podrażnionej skórze ukojenie. Na wakacjach warto mieć go zawsze pod ręką. Polecam to małe ‘torebkowe opakowanie’ https://purles.pl/produkt/kojacy-zel-aloesowy-10ml/
2. TONIK
Żel aloesowy ma pH zbliżone do naszej skóry, delikatnie kwaśne. Dzięki temu nałożenie go na skórę po umyciu twarzy pozwoli przywrócić jej naturalne pH. Aloes może spełniać więc rolę toniku.
3. SERUM NAWILŻAJĄCE
Aloes jest humektantem, czyli substancją mającą właściwości przyciągania i zatrzymywania wody. Możecie stosować go pod krem jako serum nawilżające. Aplikując go na skórę, mamy w takim razie produkt 2w1 – tonik i serum jednocześnie!
Na taką formę serum koniecznie zastosujcie krem. Inaczej możecie doświadczyć uczucia ściągnięcia skóry.
4. DODATKOWE NAWILŻENIE
Odrobinę żelu aloesowego można dodać do regularnie używanego kremu. Zwiększy to jego właściwości nawilżające.
5. NA OPUCHLIZNĘ POD OCZAMI
Aloes ma właściwości przeciwobrzękowe.Należy wklepać go delikatnie na okolicę pod oczami. Jeżeli wcześniej schłodzimy go w lodówce – zdziała cuda!
6. BALSAM DO CIAŁA
Szczególnie w okresie letnim. Wtedy szukamy lekkich, intensywnie nawilżających produktów. Stosowanie żelu z aloesu do nawilżania ciała przyczyni się do lepszej jędrności i elastyczności skóry.
7. ODŻYWKA NAWILŻAJĄCA DO WŁOSÓW
Aloes działa nawilżająco na włosy, a także na skórę głowy.
Żel z aloesu nakładany na włosy najlepiej sprawdzi się w połączeniu z pielęgnacyjnym olejem roślinnym. Działając w duecie, nawilżą, wygładzą i nabłyszczą włosy. Ta metoda pielęgnacji szczególnie sprawdza się w przypadku włosów wysokoporowatych, które mają duże skłonności do puszenia się.
8. WCIERKA NA WYPADANIE WŁOSÓW
Sam żel z aloesu można z powodzeniem stosować jako wcierkę do włosów. Nawilży ona skórę głowy, odżywi cebulki,stymulując wzrost włosów
9. WCIERKA NA SUCHY ŁUPIEŻ
Aloes łagodzi swędzenie skóry głowy, dodatkowo nawilża. Jeżeli łupież wynika z nadmiernego przesuszenia – wcierki z aloesu pomogą zredukować problem.
Praktyczna rada – warto wetrzeć aloes w skórę głowy, pozostawić na całą noc, a rano umyć włosy.
10. PO DEPILACJI
Po aloes w żelu warto sięgnąć też po depilacji i goleniu. Ukoi skórę, złagodzi podrażnienie, zmniejszy zaczerwienie i nawilży.
11. NA UKĄSZENIA
Aloesu można użyć do łagodzenia nieprzyjemnych skutków ukąszeń i użądleń owadów.
12. PIELĘGNACJA SKÓRY TRĄDZIKOWEJ
Aloes łagodzi stany zapalne towarzyszące wypryskom i zmniejszy podrażnienia skóry. Dodatkowo wpływa korzystnie na proces regeneracji naskórka oraz nawilża, co jest bardzo ważne w przypadku skóry z trądzikiem, przy której często używa się kosmetyków wysuszających. Aloes ma również właściwości regulujące wydzielanie sebum.
13. NA WYSUSZONE USTA
Wystarczy posmarować usta i pozostawić aloes do wchłonięcia. Możesz też spróbować niewielką ilością aloesu odświeżyć pomadkę, która już zdążyła nieprzyjemnie zaschnąć lub powchodzić w zagłębiania warg.
14. ŻEL ANTYBAKTERYJNY
O tym, jak zrobić z żelu aloesowego żel do dezynfekcji dłoni – pisaliśmy tutaj: https://www.facebook.com/Purles/photos/a.189756624487798/1903599856436791/?type=3&theater J
15. PEELING DO CIAŁA
Mieszając żel aloesowy z cukrem, solą lub fusami z kawy stworzymy delikatny peeling do ciała!
Aloes możemy wyhodować sobie w domu, jednak żeby nadawał się do celów kosmetycznych, musi mieć przynajmniej 3 lata. Domowe pozyskiwanie miąższu z liści nie jest jednak bardzo efektywnym procesem. Na szczęście możemy zakupić gotowe żele aloesowe! Ważne, żeby przy wyborze takiego żelu zwrócić uwagę na to, żeby zawartość aloesu była jak największa. W naszym 124 Aloe Vera Calming Gel jest to aż 98%!
Autor: Magda Fuss