Chciałabym podzielić się z Wami moim osobistym doświadczeniem i wiedzą na temat składnika, który okazał się dla mnie kluczowy w walce z trądzikiem i nadmiernie przetłuszczającą się skórą. Jeżeli czytałaś tytuł tego posta to pewnie już wiesz, że głównym bohaterem będzie dzisiaj kwas salicylowy😉
Przez cały okres nastoletni borykałam się z nawracającym trądzikiem. Pewnie wielu z Was przechodzi lub przechodziło przez ten trudny czas, gdy walka z niedoskonałościami staje się codziennym wyzwaniem. Wielkim odkryciem był dla mnie kwas salicylowy, który jako jeden z nielicznych radził sobie z redukcją zmian. Obecnie, gdy trądzik już mi nie doskwiera, nadal mogę korzystać z jego dobroczynnych właściwości, bo świetnie redukuje ilość wydzielonego sebum. Dzięki temu czoło nie świeci mi się w ciągu dnia, a makijaż trzyma doskonale.
Jeżeli poza kwasem salicylowym interesują Was ogólne zasady pielęgnacji skóry trądzikowej to napisałam w tym temacie posta: https://purles.pl/pielegnacja-skory-tradzikowej-z-purles/
Kwas salicylowy – działanie
Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów (skrót BHA). W środowisku naturalnym występuje m.in. w korze wierzby. Jest bardzo dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, co w dużym stopniu wpływa na jego właściwości. Może lepiej, niż inne składniki przenikać przez warstwę sebum i wnikać w gruczoły łojowe. Już sam fakt, że działa bezpośrednio u źródła problemu sprawia, że jest on niebywale skuteczny.
- Kwas salicylowy złuszcza nadmiar martwych komórek naskórka, co umożliwia odblokowanie ujść gruczołów łojowych i przeciwdziała powstawaniu wyprysków.
- Reguluje pracę gruczołów łojowych – skóra nie przetłuszcza się tak bardzo jak wcześniej.
- Działa bakteriobójczo – zwalcza bakterie, które sprzyjają powstawaniu niedoskonałości.
- Ma właściwości przeciwzapalne.
- Zwęża ujścia gruczołów łojowych (tzw. porów).
- Wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia.
- Redukuje ilość zaskórników otwartych i zamkniętych.
Kwas salicylowy – zastosowanie
Kwas salicylowy świetnie sprawdza się w produktach do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jeśli masz problemy z zaskórnikami, wypryskami, czy nadmiernym błyszczeniem, ten składnik może stać się Twoim sprzymierzeńcem. W wyższych stężeniach kwas salicylowy używany jest jako środek do dezynfekcji (spirytus salicylowy), a także w dermatologii w celu usuwania brodawek. Składnik ten stosowany jest również w medycynie do produkcji kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny.
Kwas salicylowy w Purlés
Odpowiednie skomponowanie kwasu salicylowego z innymi składnikami może dać rewelacyjne efekty. W 131 Anti-Acne Elixir znajdziesz oprócz niego mieszankę kwasów owocowych, które rozjaśnią przebarwienia pozapalne, nawilżą i wygładzą skórę. Serum stanowi 30-dniową kurację dla skóry tłustej z zaskórnikami i stanami zapalnymi. Efektem stosowania produktu jest szybka i widoczna poprawa kondycji skóry. Dzień po dniu cera staje się zdrowsza, nabiera jednolitego kolorytu, a niedoskonałości zostają zredukowane.
Kilka Praktycznych Porad
Zacznij Stopniowo – Jeśli jeszcze nigdy nie stosowałaś kwasu salicylowego zacznij nakładać go, co 2-3 wieczór. Stopniowo zwiększaj częstotliwość, gdy Twoja skóra na to pozwala. Pamiętaj, że „więcej” nie zawsze oznacza „lepiej”.
Regularność to Klucz – Kwas salicylowy przynosi najlepsze efekty, gdy jest stosowany regularnie. Dodaj serum do swojej rutyny pielęgnacyjnej, wieczorem po oczyszczeniu skóry.
Zabezpiecz się przed Słońcem – Kwas salicylowy powoduje złuszczanie, co może zwiększać ryzyko powstawania przebarwień pod wpływem promieniowania UV. Stosuj go w pielęgnacji wieczornej, a rano pamiętaj o kremie przeciwsłonecznym (nawet zimą!).
Czas na regenerację – Nadużywanie kwasu salicylowego może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Pamiętaj o stosowaniu kremów regeneracyjnych i nawilżających w pielęgnacji porannej. Po miesiącu kuracji z kwasem salicylowym daj skórze trochę czasu na regenerację i odstaw go na kilka tygodni (po których znowu możesz wrócić do jego stosowania 😊 ).
Nie tylko twarz – Produktów z kwasem salicylowym można używać wszędzie tam, gdzie mamy problemy z wypryskami, również na dekolt i plecy.
Kwas salicylowy – przeciwwskazania
Nie stosuj kosmetyków z kwasem salicylowym jeżeli masz alergię na salicylany. Przeciwwskazaniem jest również jednoczesne stosowanie innych złuszczających kremów z kwasami lub retinoidami. Nie łączymy tych składników w pielęgnacji, bo mogą za bardzo podrażnić skórę. Kwas salicylowy nie sprawdza się w przy skórze suchej, podrażnionej i bardzo wrażliwej.
Osobiście uwielbiam kwas salicylowy za jego skuteczność. Jeżeli borykasz się z zaskórnikami, masz skórę trądzikową lub przetłuszczającą się – gorąco zachęcam do przetestowania go w swojej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że każda skóra jest inna, jeżeli nie masz pewności, czy to składnik dla Ciebie, polecam konsultację z kosmetologiem. Mam nadzieję, że znajdziecie w kwasie salicylowym swojego sprzymierzeńca, tak jak ja!