Konserwanty w kosmetykach często budzą kontrowersje i obawy wśród konsumentów. Kosmetyki ‘bez konserwantów’ wydają się być bardziej przyjazną i bezpieczną opcją. Czy słusznie? Czy warto unikać produktów zawierających te substancje? Czy konserwanty są bezpieczne dla Twojej skóry? Dziś rozwiejemy wątpliwości i przyjrzymy się ich roli w kosmetykach.
Czym są konserwanty?
Konserwanty (z łaciny ‘conservo’ – zachowuję) to substancje dodawane do kosmetyków w celu zabezpieczenia ich przed namnażaniem się bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Stanowią istotny składnik wielu produktów, szczególnie tych zawierających fazę wodną i składniki organiczne (m.in. oleje, proteiny). Zapobiegają zakażeniom i przedłużają trwałość kosmetyków poprzez denaturację białek drobnoustrojów lub inaktywację ich szlaków enzymatycznych.
Zalety konserwantów
- Bezpieczeństwo
Składniki kosmetyku mogą stanowić świetną pożywkę dla bakterii. Dzięki konserwantom kosmetyki są mniej podatne na rozwój szkodliwych mikroorganizmów, co stanowi kluczowy aspekt bezpieczeństwa ich używania. Nakładanie zanieczyszczonego produktu na skórę jest szkodliwe dla naszego zdrowia, może doprowadzić do rozwoju zakażenia. Szkodliwe patogeny mogą spowodować nie tylko podrażnienie skóry, ale również infekcje oczu, czy grzybice.
- Trwałość
Mikroorganizmy w kosmetykach ‘posilając się’ rozkładają składniki produktu. Podatne na ten proces witaminy czy kwasy tłuszczowe z czasem stają się przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Dochodzić może też do zmiany konsystencji lub skuteczności produktu.
Konserwanty pozwalają na przedłużenie okresu przydatności do użycia, co jest korzystne zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Produkty z ograniczoną ilością konserwantów mają zdecydowanie krótszy okres przydatności do użycia i mniejsze PAO. Jeżeli nie wiesz czym jest PAO odsyłam do posta w którym to tłumaczę: https://purles.pl/czy-mozna-stosowac-kosmetyk-po-okresie-waznosci-jak-odczytac-date-przydatnosci-na-produktach-purles-i-czym-jest-znak-pao/
Jeżeli kosmetyk nie posiada konserwantów to mikroorganizmy zaczynają rozwijać się z nim już po kilku dniach. Jego trwałość wynosi zwykle nie więcej, niż dwa tygodnie!
Obawy związane z konserwantami
- Reakcje alergiczne
Niektórzy mogą być uczuleni na określone konserwanty, co może prowadzić do reakcji alergicznych. Na szczęście składniki, które mają wysoki potencjał uczulający są zakazane do stosowania w kosmetykach lub dozwolone jedynie w ograniczonym stopniu. Reakcje alergiczne to kwestia bardzo indywidulana. Warto sprawdzać skład kosmetyku, szczególnie jeśli masz skłonności do alergii. Dzięki temu będziesz świadoma, które konserwanty są obecne w danym produkcie, a jeżeli jakiś źle na Ciebie działa – możesz wykluczać te składniki z pielęgnacji.
Konserwanty występują nie tylko w kosmetykach, ale również produktach spożywczych czy lekach. Niektóre parabeny znaleźć możemy np. w borówce amerykańskiej. Na takie naturalne konserwanty też możemy mieć uczulenie!
- Skala używania
Nadmierne stosowanie konserwantów może budzić uzasadnione obawy. Jeżeli są one używane w dużych ilościach mogą źle wpływać na naszą naturalną florę bakteryjną. Dlatego ważne jest, aby stosować się do wskazań stosowania zalecanych przez producenta i nie kupować produktów z niepewnych źródeł.
Jak unikać potencjalnego ryzyka?
Unikaj kupowania kosmetyków z niepewnych źródeł, nierejestrowanych, wytwarzanych samodzielnie w ‘domowym zaciszu’. Z reguły nie spełniają one odpowiednich norm bezpieczeństwa.
Kosmetyki możemy przypadkowo zanieczyścić mikroorganizmami, które będą namnażać się w produkcie. Staraj się nie wkładać palców do słoiczka z kremem. Nieodpowiednie warunki przechowywania również mogą przyśpieszyć rozwój mikroorganizmów.
Konserwanty stosowane w kosmetykach muszą być bezpieczne. Jest to regulowane przepisami prawa. Dozwolone do stosowania są te ze specjalnej listy, poddane wcześniej rygorystycznej zostały poddane ocenie bezpieczeństwa przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). Jeśli masz skłonności do alergii lub masz wątpliwości co do konkretnego składnika, skonsultuj się z kosmetologiem. Specjalista może doradzić Ci, czy dany produkt jest odpowiedni dla Twojej skóry.