Pielęgnacja skóry krok po kroku – etap 2 TONIZACJA – dlaczego jest tak ważna?

Tonizacja to bardzo ważny krok w pielęgnacji, jednak często zaniedbywany. Jeżeli nie używasz toniku, nie wiesz po co i jak go używać – to ten wpis jest dla Ciebie.

Z lekcji chemii może pamiętasz, że skala pH  to zakres 1-14, gdzie 7, stanowiące środek skali, mówi nam o poziomie pH obojętnym. Im wyższa wartość, tym pH  bardziej zasadowe, a im mniejsza cyfra, tym pH bardziej kwaśne. pH naszej skóry wynosi około 5.  Możemy zauważyć więc, że plasuje się w zakresie ‘kwaśnym’. W takim środowisku nasza skóra najlepiej funkcjonuje, naturalna mikroflora ma odpowiednie warunki do życia, a funkcje ochronne są zachowane. Poziom pH utrzymywany jest dzięki aktywności gruczołów łojowych i potowych. Mechanizm ten zapobiega namnażaniu się szkodliwych/patogennych mikroorganizmów na powierzchni skóry, które dobrze się czują w warunkach podwyższonego pH.

Mycie twarzy zmniejsza ilość obecnych na jej powierzchni aminokwasów i kwasów tłuszczowych, które zapewniają odpowiednie środowisko. Niektóre ze środków myjących np. klasyczne mydło – ma pH zasadowe (ok.10), co również drastycznie podwyższa  poziom pH skóry. Umycie nim twarzy powoduje, że pH może wzrosnąć nawet o 3 jednostki, a taki efekt utrzymuje się przez ok. 90 minut.

Regularne stosowanie preparatów o odczynie zasadowym może osłabić barierę ochronną skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku skór wrażliwych i suchych, u których bariera ochronna skóry i tak jest już nieszczelna. Również w przypadku skór tłustych i trądzikowych. Istnieje przekonanie, że takie skóry należy często oczyszczać, jednak robiąc to niewłaściwym preparatem, pomijając tonizację, nieustannie naruszamy barierę ochronną, a tym samym powodujemy zaburzenia w funkcjonowaniu skóry i namnażanie się szkodliwych bakterii.

Tonik przywraca naturalne, fizjologiczne pH skóry, a oprócz tego:

  • zapobiega rozwojowi bakterii oraz jest pomocny w problemach z wypryskami i zaskórnikami,
  • pomaga usunąć pozostałości zanieczyszczeń,
  • zwiększa działanie kosmetyków – składniki aktywne z kremu/serum nałożonych na jeszcze wilgotną od toniku skórę będą wnikały głębiej ,
  • działa regulująco,
  • ściąga pory,
  • odświeża.

118 Gentle Toner zawiera niewielkie stężenie kwasów owocowych, co nadaje mu dodatkowe właściwości! Ich obecność stymuluje procesy odnowy naskórka. Subtelnie złuszcza warstwę rogową, a stosowany regularnie wygładza, zmiękcza i wyrównuje koloryt cery.

JAK UŻYWAĆ TONIKU?

Po demakijażu i oczyszczaniu. Toniku należy używać zarówno rano przed nałożeniem kremu, jak i wieczorem .

  • Możesz nasączyć nim wacik i przetrzeć twarz (delikatnie przykładając)
  • Rozprowadzić na dłoniach i zwilżyć nim twarz (sposób zero waste! 😉 )

WAŻNE!

Wspominałam już o tym kilka razy, m.in. w poście o błędach w pielęgnacji skóry – toniku nie zastąpi płyn micelarny. Płyn micelarny należy zmywać z twarzy. Toniku nie zmywamy.

Jeżeli do tej pory tonizowanie nie było elementem Twojej codziennej pielęgnacji – koniecznie to zmień! Daj szansę tonikowi – zobacz na własnej skórze, ile korzyści ze sobą niesie!

 

Autor: Magda Fuss