Zmarszczki to widoczny na skórze naturalny skutek starzenia się organizmu. Najczęściej chcemy je zlikwidować, bo mogą nadawać twarzy nieprzyjemny charakter i odkrywają prawdę o wieku. Czasem jednak powstają z pozytywnych przyczyn i dodają nam uroku, np. te od częstego uśmiechania się. Nie wszystkie zmarszczki powstają w ten sam sposób. Chcesz wiedzieć, jak się tworzą i co sprzyja temu procesowi? Zapraszam do lektury 😊
ZMIANY ZACHODZĄCE W SKÓRZE STARZEJĄCEJ SIĘ
W skórze właściwej znajduje się sieć włókien, wśród nich różne rodzaje kolagenu, a także elastyna. Tworzą one uporządkowaną strukturę, coś w rodzaju rusztowania odpowiedzialnego za prawidłowe napięcie skóry. Pomiędzy włóknami znajdują się inne ważne składniki np. zatrzymujący wodę kwas hialuronowy. Odpowiada on za jędrność i stanowi coś w rodzaju naturalnego „wypełniacza”. Przez całe życie jesteśmy wystawieni na różnego rodzaju czynniki niszczące strukturę skóry. Z czasem przeprowadzane przez nią procesy regeneracji są coraz mniej efektywne. Rusztowanie zaczyna się „zapadać”. Powstają zagłębienia i bruzdy, czyli zmarszczki.
W skórze starzejącej się możemy zauważyć następujące zmiany:
- Spadek ilości i aktywności fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych i elastynowych.
- Zwiększona ilość enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie włókien tworzących rusztowanie skóry.
- Mniejsza ilość glikozaminoglikanów m.in. kwasu hialuronowego w skórze. Co wpływa na mniejsze nawilżenie i utratę jędrności.
- Mniejsza ilość wydzielanego sebum, co wpływa na osłabienie funkcji obronnych. Zwiększa się ilość wody, która odparowuje ze skóry.
- Komórki naskórka wolniej się dzielą. Wpływa to na mniejszą zdolność do regeneracji.
- Naskórek jest cieńszy, skóra bardziej delikatna.
- Granica między naskórkiem, a skórą właściwą ulega spłaszczeniu. Co wpływa na słabszy dostęp do substancji odżywczych z krwi.
- Zanik podskórnej tkanki tłuszczowej i osłabienie mięśni sprawia, że skóra zaczyna opadać.
- Naczynia krwionośne są osłabione i widoczne przez skórę, wzrasta ilość teleangiektazji.
- Liczne zmiany barwnikowe związane z częstym wystawianiem skóry na promieniowanie UV.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA ZMARSZCZEK
Przyczyny zaburzeń prowadzące do starzenia się skóry możemy podzielić na 2 grupy: wewnątrzpochodne (związane z genetyką i wpływem hormonów) oraz zewnątrzpochodne (związane z narażeniem na promieniowanie UV i różnego rodzaju zanieczyszczeniami).
- Predyspozycje genetyczne – to m.in. zapisany w naszym DNA przepis na produkcję dobrych jakościowo włókien kolagenu i elastyny. Niestety na to nie mamy wpływu.
- Hormony – estrogeny mają bardzo pozytywny wpływ na gęstość i elastyczność skóry, jednak z wiekiem, a szczególnie w okresie menopauzy ich ilość maleje.
- Stres – zwiększa poziom kortyzolu w organizmie, co wpływa na niszczenie fibroblastów, spadek napięcia skóry.
- Zanieczyszczenia powietrza i dym tytoniowy – pod ich wpływem tworzą się wolne rodniki, odpowiedzialne za wiele destrukcyjnych procesów w naszym ciele m.in. niszczenie włókien kolagenu i elastyny.
- Stan zapalny – przedłużające się podrażnienie spowodowane ciągłym używaniem agresywnych i wysuszających kosmetyków uszkadza barierę ochronną skóry. Narażona jest wtedy na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
- Promieniowanie UV – jego skutki działania na skórę nazywamy fotostarzeniem. UV przyczynia się do powstawania przebarwień, wolnych rodników, wywołuje stan zapalny w skórze.
- Nieprawidłowa dieta – niedostarczenie odpowiedniej ilości witamin, minerałów, NNKT źle wpływa na funkcjonowanie skóry.
- Nieprawidłowa pielęgnacja – może spowodować przesuszenie skóry, co wpływa na przyśpieszenie starzenia.
RODZAJE ZMARSZCZEK
- Zmarszczki mimiczne (inaczej dynamiczne)
Powstają pod wpływem wielokrotnie powtarzanych skurczów mięśni twarzy. Tworzą się prostopadle do mięśnia. Częste marszczenie czoła, śmianie się, czy mrużenie oczu z czasem odznacza się na skórze.
Zmarszczki mimiczne wokół oczu to jedne z najwcześniej pojawiających się. Skóra jest tam bardzo cienka i podatna na odkształcenia.
Są to np. „kurze łapki” w kącikach oczu, „zmarszczki palacza” wokół ust, poziome zmarszczki na czole, lwia zmarszczka między brwiami.
- Zmarszczki grawitacyjne
W procesie starzenia stopniowo zanika tkanka podporowa, a skóra pod wpływem grawitacji zaczyna opadać. Zmarszczki tego typu pojawiają się później – około 50 roku życia.
Są to np. „linie marionetki”, czy bruzdy nosowo-wargowe.
- Zmarszczki posłoneczne (inaczej strukturalne)
Są skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Zwykle mają postać siateczki drobnych linii i współwystępują z przebarwieniami.
- Zmarszczki senne
Powstają na skutek odgniatania się skóry podczas snu. Są asymetryczne, pojawiają się w zależności od tego w jakiej pozycji się śpi. W młodym wieku skóra krótko po przebudzeniu wraca do normalnego stanu. Jednak z wiekiem proces ten zajmuje coraz więcej czasu.
PIELĘGNACJA PRZECIWZMARSZCZKOWA
Skóra zaczyna starzeć się już około 25 roku życia. Zupełne zatrzymanie tego procesu nie jest możliwe, jednak istnieją sposoby, żeby go spowolnić.
Podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest ochrona przed promieniowaniem UV. Codziennie rano stosuj krem z filtrem, może to być np. 122 Brightening Base SPF 50+, który dodatkowo pięknie rozświetli skórę, wyrówna koloryt i wzmocni jej barierę ochronną. Jako codzienna tarcza przed promieniowaniem świetnie sprawdzi się 155 Soft Shield SPF 30+. Ma lekką formułę i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Szczególnie polecam go osobom, które mają tendencje do nadmiernego wydzielania sebum.
Już od 25 roku życia staraj się wybierać kosmetyki zawierające dużą ilość antyoksydantów, będą one Twoją ochroną przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Taką formę profilaktyki stanowić mogą produkty bogate w witaminę C np. 143 VitC Serum Perfector i 144 VitC Cream Perfector. Oba zawierają kompleks składający się z 3 rodzajów witaminy C.
Po 35 roku życia, gdy widoczne mogą być już pierwsze zmarszczki postaw na stymulację fibroblastów do produkcji włókien podporowych. W tej roli sprawdzają się kosmetyki z peptydami np. 123 Peptide Rich Cream (zawiera też witaminę C!).
Wraz z wiekiem zwiększa się ilość zniszczeń wywołanych przez wolne rodniki i promieniowanie UV. Postaw więc na silną regenerację! Możesz to zrobić stosując kosmetyki z czynnikami wzrostu z linii Growth Factor Technology: znajdziesz tu serum pod oczy 151 EGF Eye Youth Elixir i krem 152 EGF Youth Cream.
Najsilniejszym składnikiem stosowanym w kosmetykach o działaniu anti-ageing jest retinol. Znajdziesz go w 140 Retinol Night Cream. Stosowanie retinolu wiąże się jednak z koniecznością przestrzegania pewnych reguł np. rygorystycznej ochrony przeciwsłonecznej.
Pamiętajcie, że jeżeli chodzi o zmarszczki to znacznie łatwiej im zapobiegać, niż je niwelować. Unikaj więc czynników mogących przyśpieszać ich powstawanie lub pogłębianie się. Pamiętaj też o odpowiednio dobranej pielęgnacji. Dzięki temu opóźnisz proces starzenia się skóry.