TOP 5 składników wzmacniających Twoją hydrolipidową barierę skóry

Spotkaliście się kiedyś z pojęciem „bariera hydrolipidowa” albo „płaszcz hydrolipidowy”? Jeżeli interesujecie się pielęgnacją to zakładam, że na pewno. Czym właściwie jest ta bariera? Co ją niszczy? Jakich składników poszukiwać w kosmetykach żeby efektywnie ją odbudowywać?

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa skóry zwana jest inaczej jej płaszczem ochronnym. Świetnie to obrazuje działanie. Ów płaszcz otula skórę i stanowi swoistą tarczę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Zapobiega utracie wody z naskórka (zmniejsza TEWL – transepidermalną utratę wody), przez co bardzo istotnie wpływa na odpowiednie nawilżenie. Pomaga również utrzymać dobrą elastyczność skóry.

Bariera hydrolipidowa jest mieszaniną lipidów produkowanych przez gruczoły łojowe, potu, a także NMFu (naturalny czynnik nawilżający znajdujący się pierwotnie w żywych komórkach naskórka). Jeżeli przyjrzymy się jej dokładnie to znajdziemy tam takie składowe, jak: wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol, glicerydy, skwalen, mocznik, kwas mlekowy itd.

Może nie brzmi to zachęcająco, ale wszelkie niedobory w budowie tej ochronnej warstwy mogą prowadzić do pogorszenia się kondycji naszej skóry. Co może nas spotkać?

Uszkodzona bariera hydrolipidowa

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej skutkuje:

 • Suchością skóry,

 • Łuszczeniem się,

 • Uczuciem ściągnięcia,

 • Nadmierną wrażliwością,

 • częste alergie i podrażnienia

 • swędzenie, pieczenie, częste stany zapalne, zaczerwienienie

 • nadmierna reakcja na stosowane kosmetyki, temperaturę, wiatr, tarcie

 • Nadprodukcją sebum.

Dlaczego jest uszkodzona?

Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego należą:

 • Zbyt agresywna pielęgnacja – często stosowane peeling, mocne tarcie ręcznikiem / płatkami kosmetycznymi, nadmierne używanie akcesoriów peelingujących (gąbeczki lub szczoteczki myjące),

 • Stosowanie preparatów wysuszających skórę (mocno matujących pudrów, czy preparatów z alkoholem),

 • Mycie twarzy mydłem,

 • Długotrwała ekspozycja niezabezpieczonej skóry na czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz, ostre słońce).

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

W okresie regeneracji bariery hydrolipidowej należy odstawić wszelkie produkty myjące bazujące na mocnych środkach powierzchniowo czynnych. Świetnym wyborem będą te delikatne o dodatkowym działaniu nawilżającym, nie wywołujące uczucia ściągnięcia po myciu np. 129 Cotton Foam Cleanser.

Odstawiamy: produkty z kwasami, peelingi ziarniste, retinol, wszelkie złuszczające akcesoria typu szczoteczki.

Wdrażamy: kosmetyki zawierające składniki uszczelniające barierę hydrolipidową i wiążące wodę w naskórku.

Warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy tłuszczowe omega. Ma to ogromny pływ na wygląd skóry!

TOP 5 składniki poprawiające stan Twojej bariery hydrolipidowej:

 1. SKWALAN

W kosmetykach stosujemy naturalny skwalan, pozyskiwany z oliwek lub z trzciny cukrowej. Naturalnie występuje w sebum, jednak jego ilość z wiekiem spada. Nie jest to ciężki i tłusty olej. Wręcz przeciwnie jego mała cząsteczka łatwo penetruje przez górne warstwy naskórka. Skwalan doskonale regeneruje płaszcz hydrolipidowy, wzmacnia go, dzięki czemu proces ucieczki wody ze skóry jest spowolniony, a ona sama pozostaje nawilżona. Ponadto skwalan przedłuża i pogłębia działanie witamin A, E, a także koenzymu Q10.

Skwalan znajdziecie m.in. w 156 SOS Calm Mask, 122 Brightening Base SPF 50+, 137 Age Reverse Cream, 126 HyalurOxy Rich Cream i 152 EGF Youth Cream.

 1. MOCZNIK

Nie kojarzy się dobrze… ale jest to jeden z niezbędnych składników naszego naturalnego czynnika nawilżającego – nasza skóra zna ten składnik bardzo dobrze! Wnika w naskórek, gdzie zwiększa wiązanie wody w komórkach i między nimi. W stężeniu do 10% wykazuje działanie nawilżające i zmiękczające. W wyższym stężeniu działa złuszczająco (w takiej formie często spotykamy go w kremach do stóp).

Mocznik znajdziemy w ampułkach 127 Oxy Skin Cell Activator.

 1. CEREMIDY

Bardzo ważna składowa cementu międzykomórkowego, czyli substancji spajającej komórki naskórka. Scalają szczelnie jak zaprawa cegły w murze, stąd też nazwa J W skórze zlokalizowane jest 7 różnych typów ceramidów. Nie są bezpośrednio składnikiem płaszcza hydrolipidowego, ale biorą udział w tworzeniu odpowiedniej bariery ochronnej.

 1. KWAS MLEKOWY

Należy do grupy alfa-hydroksykwasów. Ma działanie nawilżające i zmiękczające. Wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego. W większym stężeniu również (podobnie do mocznika) działa złuszczająco i potrafi podrażnić skórę. Także jeżeli chcemy żeby zadziałał regenerująco na barierę hydrolipidową – nie można przesadzać ze stężeniem.

Łagodną pochodną kwasu mlekowego także znajdziemy w ampułkach 127 Oxy Skin Cell Activator!

 1. OLEJE I MASŁA

Te natłuszczające składniki pozwolą skutecznie uzupełnić poziom lipidów w skórze i wzmocnić naruszoną barierę. Jednak nie wszystkie masła i oleje działają równie skutecznie. Do tego celu świetnie sprawdzą się produkty oparte na oleju jojoba, czy maśle Shea. Są to np. 147 Pro-Vascular Moousse Mask lub 104 Advanced Rice Cream.

Mam nadzieję, że wiesz już czemu i jak dbać o swoją barierę hydrolipidową. Naszą osobistą, naturalną tarczę ochronną. Jeżeli czujesz, że potrzebuje ona wsparcia to dodaj do pielęgnacji składniki o których pisałam.