Nazwę peptydy kojarzycie pewnie z lekcji biologii, raczej w temacie odżywiania. Po co te składniki stosować w kosmetykach? Czy Oligopeptyd-13 to tylko tajemniczo nazwany składnik stanowiący chwyt marketingowy? Czy każdy peptyd działa tak samo? Postaram się w miarę prosty i przystępny sposób przybliżyć Wam dzisiaj ten temat J
Czym są peptydy?
Peptydy powstają poprzez połączenie 2 lub większej ilości aminokwasów. W zależności od ich ilości wyróżnić możemy dipeptydy, tripeptydy itd. Jeżeli aminokwasów tworzących je jest ich już powyżej 100 to mamy do czynienia z białkiem. Po co to tak właściwie opisuję? Ponieważ chciałam uświadomić Was, że peptyd jest dosyć małą jednostką, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wnikał w skórę, niż dużo większe białko (którym jest np. kolagen). Ich mały rozmiar jest zdecydowanym atutem, który wpływa na ich skuteczność!
Peptydy powszechnie i naturalnie występują w środowisku. Możemy pozyskiwać je z roślin lub na drodze biotechnologicznej. Syntetyczne peptydy, czy te pozyskiwane bakteryjnie wiernie imitują te naturalnie występujące w naszym organizmie. Dzięki temu mają niewielki potencjał alergizujący. Są to tzw. peptydy biomimetyczne. Inaczej jest z peptydami roślinnymi np. z mleka, soi lub pszenicy. Te nie są polecane alergikom.
Rodzaje peptydów w kosmetykach
Peptydy to ogromna grupa substancji. Podzielono je więc na różne kategorie, w zależności od sposobu działania.
- PEPTYDY SYGNAŁOWE
Pełnią one rolę komunikatora pomiędzy komórkami. Informują na przykład o tym, że należy podjąć działanie naprawcze. Stymulują skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza, wygładzona, a zmarszczki ulegają redukcji. Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. czynniki wzrostu, główny składnik linii Growth Factor Technology, o których więcej pisałam tutaj: https://purles.pl/czynniki-wzrostu-klucz-do-zdrowej-skory/
Przykłady: Matrixyl, Matrixyl 3000, Hexapeptide-10, Hexapeptide-11, Palmitoyl Tripeptide 3/5 (Syn-Coll), Palmitoyl Tripeptide-5, Palmitoyl-Tripeptide-1, Oligopeptide-1, Oligopeptide-2, Oligopeptide-3.
Peptydy z tej grupy znajdziecie w produktach: 152 EGF Youth Cream, 123 Peptide Rich Cream , 151 EGF Youth Eye Elixir.
- NEUROPEPTYDY
To inhibitory neuroprzekaźników. Trochę prościej – substancje, które rozluźniają mięśnie mimiczne twarzy. Dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu. Można powiedzieć, że są to nieinwazyjne substancje działające podobnie do botoksu. Peptydy z tej grupy znaleźć możecie w naszych kultowych płatkach pod oczy 149 Peptide Hydrogel Eye Patches.
Przykłady: Acetyl Hexapeptide-8 (Argireline), Tripeptide-3, Pentapeptide-18.
- PEPTYDY TRANSPORTUJĄCE
Pomagają przenikać składnikom aktywnym w głąb skóry. Najlepiej poznane i przebadane z tej grupy są peptydy miedziowe. Mają one działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i stymulujące skórę do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego (poprawa jędrności).
Przykłady: Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate.
Dla kogo?
Peptydy należą do substancji działających na skórę anti-ageing. Ich działanie najbardziej doceni skóra dojrzała. Jednak już od 20 roku życia można zacząć stosować je prewencyjnie. Opóźni to procesy starzenia się skóry.
- Skóra starzejąca się
- Dojrzała, ale jednocześnie wrażliwa
- Okres menopauzy
- Prewencyjnie anti-ageing
- Utrata elastyczności i jędrności
- Cienka i delikatna skóra wokół oczu
Warto wiedzieć: Kosmetyki z peptydami warto stosować regularnie. Najlepsze rezultaty przychodzą dopiero po kilku tygodniach używania.
Kiedy używać?
Kosmetyków z peptydami nie powinno nakładać się bezpośrednio przed lub po aplikacji produktów z kwasami lub witaminą C. Kwaśne pH może sprawić, że niektóre peptydy utracą swoje właściwości. Jednak spokojnie można nakładać je w różnych porach dnia np. krem z kwasami na noc, a krem peptydowy na dzień lub krem z witaminą C na dzień, a peptydy na noc J
Warto wiedzieć: Peptydy można stosować cały rok (nawet w środku lata), zarówno na dzień, jak i na noc.
Matrixyl
Zasługuje na szczególne wyróżnienie. Wykorzystany w kosmetyce jako pierwszy (w latach 90). Szeroko przebadany, bezpieczny i najpopularniejszy peptyd anti-ageing. Należy do grupy peptydów sygnałowych. Stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego przyczyniając się do wygładzenia skóry i spłycenia zmarszczek. Składnik ten znajdziesz m.in. w 138 Age Reverse Eye Cream i w 152 EGF Youth Cream.
Peptydy mają wiele dobroczynnych właściwości – odmładzają, ujędrniają, regenerują. Są to jedne z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowym stosowanym w kosmetykach nie wykazujące przy tym działania drażniącego.